Szczecin: szpital wojewódzki rozpoczął leczenie udarów mózgu innowacyjną metodą

Autor: Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2018 13:59

W Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie ruszył program leczenia udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii wewnątrznaczyniowej. To metoda neuroradiologii zabiegowej, zwiększająca szanse pacjentów na powrót do pełnej sprawności.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze z SP Wojewódzkiego Szpitala Zespologonego przygotowywali się ponad pół roku do wprowadzenia nowej formy leczenia. Szkolenie przeszli dwaj neurochirurdzy: dr n. med. Robert Narolewski i lek. med. Piotr Sałapa oraz radiolog dr Krzysztof Jurczyk. Wykonano już sześć trombektomii. Specjaliści dyżurują tak, żeby w razie potrzeby zabieg mógł zostać przeprowadzony o każdej porze dnia i nocy. Szacują, że w ciągu miesiąca będzie można wykonać ich kilka.

- Najważniejsze, żeby pacjenci docierali do nas jak najszybciej, czas ma ogromne znaczenie - mówi dr Jurczyk. Dodaje, że okno terapeutyczne wynosi 6 godzin i tylko w takim czasie można wykonać trombektomię. A ta, w przeciwieństwie do aktylizy (trombolizy), pozwala na rozpuszczenie nie tylko świeżych zatorów, ale także dużych i trudnych zmian.

- Pacjenci, u których wykonana została zarówno tromboliza, jak i trombektomia, mają większą szansę na odzyskanie pełnej sprawności - mówi dr Małgorzata Niekrasz, neurolog. - Skraca się także czas pobyt na oddziale udarowym i okres rehabilitacji - dodaje. 

Trombektomia polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej. W Polsce taką procedurę wykonuje zaledwie kilka ośrodków.

Do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie w ciągu miesiąca trafia ok. 30 pacjentów z udarami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum