Świebodzin: pododdział udarowy okazał się bardzo potrzebny

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2018 19:25

W niespełna rok po otwarciu, oddział neurologii z pododdziałem udarowym w Nowym Szpitalu w Świebodzinie przyjął ponad pół tysiąca pacjentów, w tym 186 osób po udarze mózgu.

Zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia oddział zaczął przyjmować pacjentów 9 października ubr. Od tego czasu leczonych było tutaj 620 pacjentów w tym 186 osób po udarze mózgu. 

W województwie lubuskim liczba hospitalizacji z powodu udaru niedokrwiennego mózgu wynosi 243,6 na 100 tys. mieszkańców i była to trzecia najwyższa wartość w kraju. Z powodu rosnącej liczby chorych z rozpoznaniem udaru mózgu liczba miejsc w szpitalach stała się niewystarczająca.

- Najbardziej brakowało tego typu oddziału w środkowej części województwa lubuskiego. Dlatego już od początku ubiegłego roku rozpoczęliśmy poszukiwania kadry medycznej, zakup wysokospecjalistycznego sprzętu oraz modernizację pomieszczeń, aby móc wystartować w konkursie ofert ogłoszonym przez NFZ - mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie, cytowana w informacji prasowej dla mediów.

Świebodziński oddział udarowy, zgodnie z umową z NFZ zapewnia leczenie pacjentom głównie z powiatów: świebodzińskiego, sulęcińskiego, słubickiego oraz międzyrzeckiego.

Oddział dysponuje 28 łóżkami w tym 5 stanowiskami dla pacjentów wymagających intensywnego nadzoru. Leczeni mają zapewnioną całodobową opiekę lekarzy specjalistów, pielęgniarek, rehabilitantów, logopedów oraz psychologów. Oddziałem kieruje dr n. med. Jan Paweł Mejnartowicz, konsultant wojewódzki ds. neurologii.

- Po liczbie pacjentów widzimy, jak bardzo był potrzebny oddział neurologiczny. Wykorzystanie łóżek mamy prawie w 100 proc. Często zdarza się, że dostawiamy dodatkowe łóżka ze względu na liczbę przyjmowanych pacjentów. Jeśli będzie taka możliwość na pewno będziemy się starać o kontrakt na poradnię neurologiczną, aby kompleksowo zajmować się pacjentem przed i po hospitalizacji - dodaje prezes szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum