Stwardnienie rozsiane: trzeba zapewnić dostęp do wysoko efektywnych terapii

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowy, Rynek Zdrowia10 marca 2022 18:16

Eksperci apelują: pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane (SM) powinni mieć dostęp do wysoko efektywnych terapii od razu po diagnozie. W Polsce na SM choruje ok. 45 tys. osób.

Stwardnienie rozsiane: trzeba zapewnić dostęp do wysoko efektywnych terapii
Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego. Fot. Shutterstock
  • - Priorytetem w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym jest jak najdłuższe zachowanie sprawności fizycznej i poznawczej, dlatego tak istotny jest tutaj czas - nie ma wątpliwości dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi
  • Eksperci kliniczni, wraz z pacjentami, wystosowali pierwsze w historii naszego kraju stanowisko, które dotyczy wykorzystywania wysoko efektywnych terapii w leczeniu stwardnienia rozsianego
  • W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 45 tys. osób, w szczególności między 20. a 40. rokiem życia

Leczenie stwardnienia rozsianego. Liczy się czas 

Eksperci kliniczni, wspólnie ze środowiskiem pacjenckim, wystosowali pierwsze w naszym kraju stanowisko, które dotyczy wykorzystywania wysoko efektywnych terapii w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM). 

- Priorytetem w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym jest jak najdłuższe zachowanie sprawności fizycznej i poznawczej, dlatego tak istotny jest tutaj czas. Włączenie terapii wysoko efektywnych do pierwszej linii leczenia stwardnienia rozsianego pozwala na szybkie osiągnięcie efektu klinicznego poprzez zahamowanie procesu powstawania zmian patologicznych w centralnym układzie nerwowym, przy zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa oraz zapewnieniu wysokiej jakości życia pacjenta - podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przewodniczący Doradczej Komisji Medycznej PTSR.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego. Jej przebieg może być zmienny. Prowadzi jednak systematycznie do pogarszania stanu neurologicznego pacjentów. To również najczęstsza nieurazowa przyczyna trwałego inwalidztwa wśród młodych osób.

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 45 tys. osób, w szczególności między 20. a 40. rokiem życia. 

Pacjenci są w Polsce leczeni eskalacyjnie

- W trakcie ostatnich 30 lat zaszło wiele zmian w leczeniu pacjentów z SM. Rozwój medycyny pozwolił na to, by osoby z SM nie musiały całkowicie zmieniać swoich planów na przyszłość, rezygnować z pracy oraz pasji - dodaje prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii. Podkreśla także, że teraz kluczowa jest zmiana w stosowaniu terapii wysoko skutecznych.

Dzięki umożliwieniu chorym korzystania z nich już w momencie diagnozy, jest szansa na powstrzymanie rozwoju choroby na wczesnym etapie.

Obecnie w naszym kraju pacjenci leczeni są eskalacyjnie. Chory rozpoczyna od terapii podstawowej. Dopiero, gdy jego stan się pogarsza, następuje jego przekierowanie na efektywniejszą terapię.

- Czekając na możliwość wprowadzenia skutecznej terapii pacjent płaci za to swoim zdrowiem, dlatego w stanowisku zwracamy uwagę, że włączenie wysoko efektywnych terapii HET/HETA na wczesnym etapie rzutowej postaci stwardnienia rozsianego jest obecnie rekomendowaną strategią leczenia, zgodną z obowiązującymi standardami europejskich instytucji naukowych ECTRIMS (The European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis) i EAN (The European Academy of Neurology) - podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj.

Pełne stanowisko polskich ekspertów klinicznych można znaleźć w tym miejscu: https://ptneuro.pl/aktualnosc/stanowisko-polskich-ekspertow-klinicznych-w-sprawie-miejsca-wysoko-efektywnych-terapii-w

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum