Stwardnienie rozsiane. Dla chorych z SM szansą na normalne życie jest szybkie rozpoczęcie nowoczesnej terapii

Autor: Marzena Sygut • Źródło: Rynek Zdrowia05 lipca 2021 12:34

Szybkie włączenie nowoczesnej terapii stwardnienia rozsianego (SM), to szansa dla chorych na utrzymanie sprawności i aktywności na rynku pracy - mówi Tomasz Połeć.

Stwardnienie rozsiane. Dla chorych z SM szansą na normalne życie jest szybkie rozpoczęcie nowoczesnej terapii
Tomasz Połeć, przewodniczący PTSR wyjaśnia, że im szybciej zaczynamy chorych leczyć nowoczesnymi lekami, tym większa szansa na zachowanie sprawności; Fot. PTWP
  • Tomasz Połeć: nowoczesne leki na SM to bardzo drogie farmaceutyki, pacjentów nie stać na pokrywanie terapii z własnej kieszeni
  • Pacjenci chorują bardzo różnie i wymagają zindywidualizowanego leczenia.
  • Z tego powodu potrzebna jest jak największa liczba leków, które mogłyby pomagać w różnych obliczach choroby
  • Refundowanie nowych terapii to szansa dla chorych na skuteczne leczenie

 Jak wyjaśnia Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego nowe leki dedykowane chorym na stwardnienie rozsiane, to bardzo drogie farmaceutyki, na zakup których z własnej kieszeni pacjenci rzadko mogą sobie pozwolić. Dlatego  każdy nowy lek na SM, który trafi do refundacji, daje szansę chorym na skuteczne leczenie.

SM to choroba o zróżnicowanym przebiegu

- Stwardnienie rozsiane to bardzo skomplikowana choroba, często określana mianem "choroby o tysiącu twarzach". Pacjenci chorują bardzo różnie i wymagają zindywidualizowanego leczenia. Z tego powodu dla skutecznego leczenia potrzebna jest jak największa liczba medykamentów, które mogłyby pomagać w różnych obliczach choroby - zaznacza Tomasz Połeć.

Dodaje: - Lek okrelizumab, który właśnie otrzymał pozytywną rekomendację prezesa AOTMiT do leczenia w ramach programu pierwszej linii, ma bardzo dobre wyniki. To lek bardzo skuteczny, który ma stosunkowo niedużo skutków ubocznych, a więc jego podanie chorym, bardzo dobrze rokuje. W związku z tym daje bardzo duże szanse, że chory będzie mógł normalnie funkcjonować.

Pisaliśmy o tym: Prof. Selmaj: wejście wysokoskutecznych leków w terapii SM do pierwszej linii to szansa na normalizację leczenia

Przewodniczący PTSR zaznacza, że jak najwcześniejsze włączenie nowoczesnego leczenia to szansa dla pacjentów na długie utrzymanie sprawności.

- Oto przecież nam chodzi. Pacjent, który jest szybko zdiagnozowany i włączony do skutecznego, nowoczesnego leczenia może nadal pracować, samodzielnie funkcjonować, założyć rodzinę, samostanowić o sobie, co jest niezwykle ważne. Każdemu na tym zależy, żeby nie być uzależnionym od nikogo. Szybkie włączenie nowoczesnego leczenia daje właśnie możliwość utrzymania takiego normalnego życia - podkreśla.

SM to choroba postępująca, dlatego efektywne leczenie trzeba wdrażać jak najszybciej

Tomasz Połeć zwraca też uwagę na inną potrzebę pacjentów z SM, jaką jest skrócenie ścieżki diagnostycznej i ogólnie łatwiejszy dostęp do wszystkich leków.

- W Polsce chorzy na SM leczeni są w ramach dwóch programów terapeutycznych: pierwszej i drugiej linii leczenia. W każdej z tych dwóch linii są dostępne inne leki. W pierwszej - znajdują się leki dedykowane postaciom łagodniejszym SM, natomiast w drugiej - dedykowane postaciom ostrzejszym - wskazuje szef PTSR.

- Niestety, prawidłowość choroby jest taka, że te postacie łagodniejsze dość szybko przeradzają się w postacie ostrzejsze. Tu na przeszkodzie w dostępie do skutecznych metod terapeutycznych stoi skomplikowany proces przechodzenia do drugiej linii. Stąd też dostęp do tych nowocześniejszych leków jest utrudniony - mówi Tomasz Połeć.

Zaznacza, że pacjent skazany jest na czekanie. A choroba nie czeka, postępuje.

- Kiedy pacjent wreszcie dostanie się do drugiej linii terapeutycznej, to lekarz rozpoczyna leczenie skutecznymi lekami człowieka z poważnymi ubytkami sprawnościowymi. Tymczasem, z punktu widzenia osoby chorej, ale też budżetu państwa ważne jest, żeby do tych ubytków nie dopuszczać. Pacjent wcześnie leczony pracuje, płaci podatki, współfinansuje swoje leczenie. Dlatego tak ważne jest, żeby nowoczesne terapie włączać jak najszybciej - wyjaśnia przewodniczący PTSR.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum