Specjalny chip może uchronić chorych po udarze przed kolejnym incydentem

Autor: oprac. MS • Źródło: PAP08 czerwca 2021 08:01

Mały chip wszczepiony pod skórę monitoruje tętno i rytm serca, przewidując i zapobiegając nawracającym udarom mózgu – informuje „Journal of the American Medical Association”.

Specjalny chip może uchronić chorych po udarze przed kolejnym incydentem
Chip wszczepiony pod skórę ma wykrywać przyczyny nawracających udarów mózgu. Fot. Shutterstock
  • Amerykańscy naukowcy testowali skuteczność podskórnego chipa u pacjentów, którzy przeszli udar kryptogenny
  • Wszczepiony chip w ciągu 12 miesięcy pozwolił wykryć migotanie przedsionków u 12,1 proc. osób
  • Wykryte epizody trwały minimum godzinę. W takim wypadku pacjenci powinni przyjmować leki rozrzedzające krew chroniące ich przed mającym pojawić się udarem

 

Wszczepiony chip ma na celu wyłapywanie migotania przedsionków u pacjentów, którzy przebyli już udar o nieznanej etiologii (kryptogenny).

Chip skutecznie przewiduje migotanie przedsionków prowadzące do udarów

Do głównych czynników zwiększających ryzyko udaru należy migotanie przedsionków. Naukowcy z Massachusetts General Hospital i Northwestern University testowali skuteczność podskórnego chipa u pacjentów, którzy przeszli udar spowodowany zwężeniem dużych tętnic, jak tętnica szyjna wspólna, oraz blokadą małych tętnic głęboko w mózgu, u których nie oczekuje się migotania przedsionków.

Naukowcy przebadali 492 pacjentów. Połowa z nich w ciągu 10 dni po pierwszym udarze miała wszczepiony chip, a połowa otrzymywała standardową opiekę wzmocnioną regularnym badaniem EKG. W ciągu 12 miesięcy naukowcy ustalili, że wszczepiony chip pozwolił wykryć migotanie przedsionków u 12,1 proc. osób, podczas gdy w przypadku standardowych badań kontrolnych było to jedynie 1,8 proc.

"Ukryte" migotanie można wykryć tylko za pomocą wszczepionego urządzenia 

Jak wyjaśnia dr Richard A. Bernstein, współautor analizy "wykryte epizody trwały co najmniej godzinę, co wskazuje na potrzebę przyjmowania przez tych pacjentów leków rozrzedzających krew w celu przeciwdziałania przyszłym udarom. Zaobserwowaliśmy, że u części pacjentów z udarami, których nie wiąże się standardowo z migotaniem przedsionków, w rzeczywistości migotanie występuje, jednak można wykryć je tylko za pomocą wszczepionego urządzenia monitorującego".

Badacze zwracają uwagę na fakt, że "każdego roku w Stanach Zjednoczonych dochodzi do około 800 tys. udarów mózgu, a blisko 25 proc. z nich dotyka osób, które przeszły udar już wcześniej. Dlatego wczesna identyfikacja szczególnie narażonych osób jest bardzo ważna".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum