×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Specjalistka ostrzega: majaczenie dotyka 40 proc. osób w podeszłym wieku. "To poważne zaburzenie"

Autor: oprac. KK • Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie15 marca 2023 10:27

Każdego roku w marcu obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Majaczeniu, którego celem jest przypomnienie personelowi medycznemu, jakie jest znaczenie kliniczne tego zaburzenia, zwłaszcza wczesne rozpoznawanie, także jak istotny jest jego wpływ na pacjentów, ich rodziny, a nawet cały system opieki zdrowotnej. Po raz pierwszy w obchody włącza się również Szpital Uniwersytecki, który 15 marca organizuje akcję edukacyjną „Pamiętaj o Majaczeniu”.

Specjalistka ostrzega: majaczenie dotyka 40 proc. osób w podeszłym wieku. "To poważne zaburzenie"
Szpital Uniwersytecki w Krakowie 15 marca organizuje akcję edukacyjną „Pamiętaj o Majaczeniu”. Fot. AdobeStock
  • Majaczenie (delirium) niewywołane alkoholem jest często spotykanym zaburzeniem neuropoznawczym
  • Szacuje się, że dotyka aż 40 proc. osób w podeszłym wieku, które znalazły się w szpitalu, oraz nawet do 80 proc. pacjentów – niezależnie od wieku - leczonych na oddziałach intensywnej opieki
  • Tegorocznym zagadnieniem Światowego Dnia Wiedzy o Majaczeniu jest przypomnienie, że może ono dotknąć każdego z nas
  • Poprawa wiedzy i umiejętności jak rozpoznawać i jak leczyć majaczenie powinna dotyczyć nie tylko personelu medycznego, ale wszystkich osób zaangażowanych w opiekę nad pacjentem, w tym opiekunów

Światowy Dzień Wiedzy o Majaczeniu. Fioletowy słoń i Delirium Tremens

- Chcielibyśmy, by obchody tego święta – podobnie jak na świecie – miały lekką, nieco humorystyczną oprawę, przez co temat zwróci uwagę i zostanie lepiej zapamiętany. Kilka lat temu lekarze przebierali się np. w stroje superbohaterów, w tym roku za swój symbol wybraliśmy fioletowego słonia, który kojarzy się z Delirium Tremens – majaczeniem poalkoholowym i…znanym piwem. Majaczenie, o którym chcemy mówić, to również w języku angielskim „delirium”, ale nie ma nic wspólnego z tym pierwszym. To poważny stan Pacjenta, który może również zagrażać jego życiu. I właśnie tę różnicę chcemy uświadamiać, między innymi poprzez „oswojenie” słów ‘majaczenie’ i ‘delirium’ – tłumaczy lek. Wiktoria Wieczorek-Stawińska z Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Geriatrii.

Specjalistka dodaje, że:

- Chodzi o to, by jak najlepiej „zarządzać” majaczeniem, żeby przede wszystkim zapobiegać, nie leczyć go nadmiernie farmakologicznie, ale łagodzić objawy wprowadzając metody niefarmakologiczne. Tego typu dni są organizowane już od jakiegoś czasu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w zachodniej Europie. Skierowane są do personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem. Służą one przypomnieniu wiedzy oraz wymianie doświadczeń. To co np. dla specjalistów z zakresu geriatrii jest częstym problemem, dla lekarza innej specjalności może być rzadszym przypadkiem. Dzięki takim interdyscyplinarnym inicjatywom poprawia się jakość leczenia Chorych – podsumowuje.

W ramach obchodów Szpital Uniwersytecki organizuje konsultacje ekspertów skierowane do lekarzy i pielęgniarek, podczas których specjaliści przekażą wiedzę na temat majaczenia oraz opowiedzą o możliwych metodach radzenia sobie z tym stanem. Konsultacje odbędą się w środę, 15 marca, w godzinach od 11 do 13, w Budynku A, obok Auli, naprzeciwko wejścia nr 4.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum