×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Spaliny niezwykle szkodliwie wpływają na mózg. Badania zrealizowano w laboratorium

Autor: • Źródło: PAP03 lutego 2023 09:48

Zanieczyszczenie powietrza, którego źródłem jest ruch uliczny, negatywnie wpływa na pracę mózgu. Efekt jest widoczny już po kilku godzinach od ekspozycji na toksyny – piszą naukowcy na łamach „Environmental Health".

Spaliny niezwykle szkodliwie wpływają na mózg. Badania zrealizowano w laboratorium
Spaliny niezwykle szkodliwie wpływają na mózg. Fot. ShutterStock
  • W najnowszych badaniach po raz pierwszy sprawdzono wpływ zanieczyszczeń na mózg w warunkach kontrolnych w laboratorium
  • Aktywność mózgów badano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego
  • Okazało się, że krótka ekspozycja na gazy z silników diesla zaburza funkcjonowanie niektórych obszarów mózgu i komunikację pomiędzy nimi - dowodzą naukowcy z University of British Columbia i University of Victoria (Kanada)

Pierwsze tego rodzaju badania na świecie

- Przez wiele dekad naukowcom wydawało się, że mózg jest chroniony przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczonego powietrza - opisuje współautor artykułu, Chris Carlsten. - Nasze badania, pierwsze tego rodzaju na świecie, dostarczają nowych dowodów na powiązanie pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a funkcjami poznawczymi.

Badano 25 dorosłych, którzy w laboratorium krótko wystawieni byli albo na działanie spalin z silnika diesla, albo na filtrowane powietrze. Aktywność mózgów badana była przed i po ekspozycji.

Analizowano aktywność mózgu związaną z pamięcią i swobodnym myśleniem w stanie relaksu, kiedy mózg nie jest skupiony na żadnym konkretnym zadaniu, a myśli błądzą (tzw. sieć stanu spoczynkowego, ang. default mode network, DMN). Okazało się, że po ekspozycji na spaliny, zaburzeniu ulega łączność w obrębie tej sieci.

- Wiemy, że zmiany w funkcjonowaniu połączeń w obrębie DMN związane są z osłabienie zdolności poznawczych i symptomami depresji. Jest to więc niepokojące, że zanieczyszczenie spalinami zaburza tę samą sieć w mózgu - wyjaśnia psycholożka, Jodie Gawryluk z University of Victoria.

Naukowcy dodają, że zmiany w funkcjonowaniu mózgu były przejściowe i wracały do normy po jakimś czasie od ustania ekspozycji na spaliny. Być może efekt może być długotrwały, gdy ekspozycja jest ciągła.

Więcej: https://news.ubc.ca/2023/01/24/traffic-pollution-impairs-brain-function/

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum