Sonda uliczna: co Polacy naprawdę wiedzą o migrenie?

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 15:16

W ramach kampanii "Razem pokonajmy migrenę zawodowo" Pracodawcy RP przeprowadzili sondę uliczną, badającą stan wiedzy Polaków na temat migreny. Co Polacy wiedzą o nie wiedzą? Czy jest to tylko słowo wytrych, aby uciec od obowiązków w domu lub w pracy? A może wiemy o tej chorobie więcej, niż można się spodziewać?

- Z jednej strony nasi respondenci wiedzą, że migrena jest chorobą i że dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To nie jest zaskakująca wiedza. Jako społeczeństwo wiemy coraz więcej o różnych chorobach i nie są już niczym egzotycznym. Jednak z drugiej strony niektóre pytania sprawiły im trudność - komentuje wyniki ankiety koordynator kampanii, Arkadiusz Pączka.

- Moi pacjenci również to zauważają - dodaje dr Anna Błażucka, neurolog. - Osoby z ich otoczenia znają słowo „migrena”, ale już np. związane z nią dolegliwości są dla nich abstrakcją, nie mówiąc już o aurze i bólu, jaki towarzyszy atakowi migreny. Co więcej, powszechna świadomość jest taka, że z migreną i bólem trzeba się pogodzić. A to nieprawda, migrenę można skutecznie leczyć i nie są to tylko tabletki przeciwbólowe - zaznacza dr Błażucka

Film podsumowujący sondę uliczną dotyczącą migreny:

W trakcie sondy najwięcej problemów przysporzyło pytanie o to, czy migrenę można leczyć i - oczywiście - pytanie, czy aura to zjawisko związane z medycyną. Niektórzy respondenci twierdzili także, że migrena to wymówka przed pracą lub… można się nią „zarazić”. Sonda pokazuje, że zjawisko migreny nie jest obce Polakom, ale wciąż jest bagatelizowane. Wiedzą, że jest taka choroba, ale na tym wiedza się kończy. Niestety, bez zrozumienia, czym jest aura i na czym tak naprawdę polega ból w migrenie, bardzo trudno jest pomóc osobie chorej.

Zwiększenie świadomości na temat migreny to jeden z celów kampanii „Razem pokonajmy migrenę zawodowo”. Pracodawcy RP - inicjatorzy kampanii - budują wiedzę o migrenie jako ciężkiej, przewlekłej chorobie neurologicznej.

- Rolą Pracodawców RP jest pokazanie, że nieleczona lub nieprawidłowo leczona migrena prowadzi nie tylko do pogorszenia stanu zdrowia osób chorujących na migrenę, ale także generuje wysokie koszty pośrednie wynikające z nieobecności w pracy lub obniżonej wydajności. Koszty pośrednie nieleczonej lub źle leczonej migreny osiągają nawet ponad 8,5 miliarda złotych rocznie - podają organizatorzy kampanii.

Eksperci podkreślają, że wiedza na temat migreny to przede wszystkim prawidłowa diagnoza umożliwiająca właściwe sklasyfikowanie choroby i wdrożenie - obok działań profilaktycznych - specjalistycznego leczenia, które pomoże zredukować objawy choroby. Celem takiego leczenia jest poprawa jakości życia, a w efekcie zmniejszenie ryzyka wykluczenia społecznego.

Biorąc pod uwagę specyfikę choroby, jaką jest migrena, warto, aby terapia odbywała się w sprzyjających warunkach, czyli w środowisku, które rozumie charakter choroby i generuje rozwiązania sprzyjające terapii. Stworzenie takich warunków to rola nie tylko osób z najbliższego otoczenia, ale także pracodawców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum