Śląski NFZ chce zapłacić za wybudzanie chorych ze śpiączki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2017 13:55

Śląski oddział NFZ ogłosił po raz pierwszy konkurs na wybudzanie dorosłych pacjentów ze śpiączki. O kontrakt na takie świadczenia ubiega się placówka Centrum Opieki i Rehabilitacji "Zdrowie" z Częstochowy.

Śląski NFZ chce zapłacić za wybudzanie chorych ze śpiączki
Fot. Shutterstock

Fundusz zorganizował konkurs dlatego, że zgłosiła się doń placówka gotowa podjąć się leczenia ze śpiączki. Małgorzata Doros, rzeczniczka oddziału NFZ w Katowicach wyjaśnia, że jeśli Centrum dostanie kontrakt, to będzie się zajmować pacjentami z całego województwa.

Leczenie ze śpiączki polega na ciągłej opiece lekarzy (m.in. neurologów i rehabilitantów), pielęgniarek, fizjoterapeutów, logopedów, na żywieniu dojelitowym i pozajelitowym a także na uśmierzaniu bólu, skurczów mięśni, do jakich dochodzi przy długim leżeniu. Dla każdego chorego opracowywany będzie indywidualny program terapeutyczny.

Zabiegi tego rodzaju NFZ finansuje pacjentom, którzy są w stabilnym stanie i oddychają samodzielnie (bez respiratora) oraz pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia urazu lub sześciu miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej.

Częstochowskie centrum Zdrowie funkcjonuje od 1999 r., świadcząc usługi z zakresu opieki długoterminowej, specjalistycznej, rehabilitacji medycznej, diagnostyki. Do tej pory w placówce tej wybudziło się pięć osób.

Więcej: czestochowa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum