Skuteczność natalizumabu w leczeniu pacjentów SM. Ukazały się wyniki badania fazy 3b NOVA

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia13 maja 2022 13:26

Na łamach „The Lancet Neurology” opublikowane zostały wyniki badania fazy 3b NOVA. Wyniki pokazują, że natalizumab zapewnia wysoki poziom skuteczności.

Skuteczność natalizumabu w leczeniu pacjentów SM. Ukazały się wyniki badania fazy 3b NOVA
Skuteczność natalizumabu w leczeniu pacjentów SM. Ukazały się wyniki badania. Fot. Shutterstock
  • Opublikowane zostały wyniki badania fazy 3b NOVA. Wyniki pokazują, że natalizumab zapewnia wysoki poziom skuteczności
  • - Jest ono źródłem ważnych informacji o utrzymującym się efekcie podawania leku co cztery lub sześć tygodni - przyznał John Foley, lekarz z Rocky Mountain MS Clinic
  • - Stanowi to kolejny krok w stronę pełniejszego zrozumienia efektów płynących ze schematu dawkowania natalizumabu co sześć tygodni - dodał

Skuteczność natalizumabu w leczeniu pacjentów SM. Ukazały się wyniki badania

Na łamach „The Lancet Neurology” opublikowane zostały wyniki badania fazy 3b NOVA. Miało ono za zadanie ocenić skuteczność natalizumabu podawanego co sześć tygodni w leczeniu pacjentów z nawracająco-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego.

Wyniki pokazują, że natalizumab podawany dożylnie we wspomnianych odstępach czasowych zapewnia wysoki poziom skuteczności w kontrolowaniu aktywności SM u pacjentów, którzy przeszli z zarejestrowanego schematu dawkowania co cztery tygodnie. 

- Badanie NOVA jest pierwszym badaniem prospektywnym, w którym oceniano schemat dawkowania natalizumabu co sześć tygodni u pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią SM. Jest ono źródłem ważnych informacji o utrzymującym się efekcie podawania leku co cztery lub sześć tygodni - przyznał John Foley, lekarz z Rocky Mountain MS Clinic, który jest głównym autor publikacji w "The Lancet Neurology".

- Wyniki te pogłębiają wiedzę bazującą na retrospektywnych analizach bezpieczeństwa przeprowadzonych w ramach programu TOUCH Prescribing Program, w których stwierdzono, że wydłużenie odstępu między dawkami natalizumabu podawanego dożylnie do średnio co 6 sześć tygodni, koreluje ze znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia postępującej wieloogniskowej leukoencefalopatii (PML) w porównaniu z dawkowaniem zatwierdzonym co cztery tygodnie. Stanowi to kolejny krok w stronę pełniejszego zrozumienia efektów płynących ze schematu dawkowania natalizumabu co sześć tygodni - dodał. 

Natalizumab jest dopuszczony do obrotu w ponad 80 krajach

Najważniejsze wyniki badania zostały po raz pierwszy ogłoszone w sierpniu 2021. Nowe dane, które zostały opublikowane na łamach "The Lancet Neurology" obejmują natomiast dodatkowe informacje na temat charakterystyki wyjściowej badania, a także wyników dotyczących bezpieczeństwa.

Natalizumab jest stosowany w leczeniu nawracającej postaci stwardnienia rozsianego u dorosłych, który - jak udowodniono w badaniach klinicznych - spowalnia progresję niepełnosprawności, ogranicza powstawanie nowych zmian w mózgu i zmniejsza liczbę nawrotów choroby.

W USA jest on wskazany do stosowania w monoterapii w leczeniu pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią SM. Z kolei w Unii Europejskiej jako lek modyfikujący przebieg choroby (DMT) u dorosłych pacjentów w ustępująco-nawracającej postaci stwardnienia rozsianego (RRMS) o dużej aktywności w następujących grupach pacjentów:

  • pacjenci z wysoce aktywną chorobą mimo pełnego i właściwego cyklu leczenia co najmniej jednym produktem leczniczym modyfikującym jej przebieg lub
  • pacjenci z szybko rozwijającą się, ciężką postacią RRMS.

Ten lek jest dopuszczony do obrotu w ponad 80 krajach, a ponad 260 tys. osób na całym świecie było nim do tej pory leczonych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum