Przez absurdalne przepisy pacjenci miesiącami czekają na rehabilitację

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia10 grudnia 2022 17:00

Skierowanie na rehabilitację. Pacjenci skarżą się na absurdy zasady.  - Pacjent, który ma skierowanie w dwóch różnych zakresach i poradniach, nie może zarejestrować obu na raz - wskazano w interpelacji do Ministerstwa Zdrowia. To oznacza, że po zakończeniu jednej rehabilitacji, będzie musiał czekać kilka miesięcy na drugą.

Przez absurdalne przepisy pacjenci miesiącami czekają na rehabilitację
Skierowania na rehabilitację. Problemy z oczekiwaniem na rejestrację do kolejki Fot. Shutterstock
  • Do ministra zdrowia skierowano interpelację poselską w sprawie skierowań na rehabilitację i problemów z ich realizacją
  • W piśmie został opisany problem pacjenta, który mając skierowania na rehabilitacje w dwóch różnych zakresach i poradniach, nie może zarejestrować obu na raz, ponieważ ma już ustalony termin jednej  rehabilitacji
  • Poinformowano przy tym pacjenta, że dopiero po zakończeniu jednej rehabilitacji będzie mógł się wpisać do kolejki na drugą. Tyle że znowu trzeba będzie czekać na termin przez kilka miesięcy.

Rehabilitacja. Pacjenci skarżą się na problemy ze skierowaniem 

Absurdalną sytuację opisano w interpelacji poselskiej do ministra zdrowia. Opisano w niej przypadek pacjenta z Janowa Lubelskiego, który otrzymał skierowania na rehabilitacje w dwóch różnych zakresach i poradniach: neurologicznej i ortopedycznej.

Problem w tym, że jedna z placówek nie chce przyjąć do realizacji skierowania z poradni neurologicznej na styczeń 2023, bo - jak wyjaśniono pacjentowi – jest on już zapisany na rehabilitację w poradni ortopedycznej na kwiecień 2023 roku.

- A funkcjonujący system rejestracji nie pozwala na wpisanie obu skierowań - wskazano mężczyźnie.

Poinformowano przy tym pacjenta, że dopiero po zakończeniu jednej rehabilitacji będzie mógł się wpisać do kolejki na drugą. Tyle że znowu trzeba będzie czekać na termin przez kilka miesięcy.

- Mieszkaniec zaznacza, że konieczne jest, żeby obie rehabilitacje odbyły się jak najszybciej, by mógł wrócić do pełni sił, zaś nieuzasadniona zwłoka w podjęciu kolejnej rehabilitacji może przyczynić się do ograniczenia jego sprawności. Według niego niezrozumiałe jest, dlaczego oczekiwanie na odbycie jednej rehabilitacji jest przeszkodą w odbyciu rehabilitacji z zakresu innej choroby i skierowanie go do innego specjalisty, na którą trzeba czekać od początku – relacjonuje autor interpelacji.

Do Ministerstwa Zdrowia skierowano prośbę o wyjaśnienie, dlaczego dochodzi do tak absurdalnych sytuacji. Odpowiedzi jednak jeszcze nie opublikowano. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum