×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Screening noworodków w kierunku SMA w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Autor: PAP • Źródło: PAP29 listopada 2021 13:10

Screening noworodków w kierunku SMA w szpitalu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. - To szansa na wczesne wykrycie tej ciężkiej choroby i wdrożenie skutecznego leczenia - informuje placówka.

Screening noworodków w kierunku SMA w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
Screening noworodków w kierunku SMA w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
  • Screening noworodków w kierunku SMA jest dostępny w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
  • - To szansa na wczesne wykrycie tej ciężkiej choroby i wdrożenie skutecznego leczenia - informuje placówka
  • Projekt realizowany jest w ramach Programu powszechnych badań przesiewowych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia

Screening noworodków w kierunku SMA w Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

W komunikacie USK poinformowano, że woj. dolnośląskie dołączyło do regionów, w których badanie takie jest standardem.

- To szansa na wczesne wykrycie tej ciężkiej choroby i wdrożenie skutecznego leczenia, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian. Wykonanie testu nie wymaga dodatkowego pobierania krwi dziecku, ale konieczna jest zgoda rodziców, ponieważ jest to badanie molekularne - napisano.

SMA to choroba o podłożu genetycznym, w której przebiegu zanikają neurony ruchowe w rdzeniu kręgowym, a to doprowadza do stopniowego osłabienia mięśni aż do ich zaniku. Wywołuje to szereg powikłań, m.in. ze strony układu oddechowego, pokarmowego, kostno-szkieletowego. W najcięższej postaci może doprowadzić do śmierci w wieku kilku lat.

Czytaj także: Karolina Gruszka ma stwardnienie rozsiane. "Lek przyjmuję dwa razy w roku"

"SMA można u noworodka wykryć jedynie za pomocą specjalistycznych testów"

- Od czasu opracowania przełomowej terapii nusinersenem, można skutecznie zahamować rozwój choroby, jeśli terapię zastosuje się jak najwcześniej po narodzinach. Problem w tym, że SMA można u noworodka wykryć jedynie za pomocą specjalistycznych testów, bo w początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Z tego powodu środowisko neurologów i pacjentów od dawna walczyło o włączenie SMA do standardu screeningu noworodków. Udało się. W lutym 2021 r. - czytamy w komunikacie.

Program powszechnych badań przesiewowych u noworodków został poszerzony o badanie w kierunku SMA. Stopniowo obejmowane są nim kolejne województwa, a w listopadzie przyszedł czas na Dolnym Śląsk.

- Cieszymy się, że badania w kierunku SMA dołączyły do pakietu przesiewowych badań noworodków. Obejmuje on obecnie 30 pozycji, zatem nie odbiegamy od innych krajów europejskich. Dzięki badaniom przesiewowym udało się wyeliminować skutki wielu chorób, które można leczyć, jeśli tylko terapię zacznie się odpowiednio wcześnie. Jednym ze spektakularnych przykładów jest hipotyreoza (wrodzona niedoczynność tarczycy), nierozpoznana, a więc nieleczona, prowadzi do karłowatości ze znacznym upośledzeniem umysłowym - powiedziała cytowana w komunikacie kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Barbara Królak-Olejnik.

Wyjaśniła, że w przypadku nieleczonej wrodzonej niedoczynności tarczycy objawy kliniczne w okresie noworodkowym są subtelne, ale w miarę upływu czasu narastają. Systematycznie pogłębia się opóźnienie rozwoju psychoruchowego, a od drugiego półrocza życia ujawnia się zahamowanie tempa wzrastania.

Polecamy: Prof. Selmaj: nowoczesne leczenie SM ma na celu niedopuszczenie do rozwoju niepełnosprawności

"W 3-4 dobie po urodzeniu pobierana jest krew kapilarna noworodka na bibułki testowe"

Objawy biochemiczne i zahamowanie wzrastania są całkowicie odwracalne po wprowadzeniu leczenia, natomiast opóźnienie rozwoju psychoruchowego jest nieodwracalne, jeżeli leczenie nastąpi po okresie noworodkowym. Stopień trwałej niepełnosprawności intelektualnej jest wprost proporcjonalny do stopnia i czasu utrzymywania się niedoboru hormonów tarczycy.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w Polsce nie brakowało dzieci z tym schorzeniem, a leczenie rozpoczynano w okresie w pełni nasilonych objawów. Od 1994 r. wszystkie noworodki w Polsce są objęte badaniem przesiewowym w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Kolejnym przykładem choroby, której skutkom można zapobiec, jest fenyloketonuria. Nierozpoznana lub nieleczona prowadzi do uszkodzenia mózgu, postępujących zaburzeń neurologicznych, padaczki, upośledzenia rozwoju. Rozpoznanie choroby tuż po urodzeniu umożliwia prawidłowy rozwój dziecka. Teraz jest szansa, że tak samo stanie się z rdzeniowym zanikiem mięśni. I że może także SMA w przyszłości przestanie być problemem.

Prof. Barbara Króla-Olejnik podkreśliła, że choć rutynowych badań przesiewowych przybywa, ich wykonywanie nie wiąże się przysporzeniem maluszkowi dodatkowych uciążliwości

- W 3-4 dobie po urodzeniu pobierana jest krew kapilarna noworodka na bibułki testowe. Badanie w kierunku SMA nie wymaga dodatkowych ukłuć i pobrań krwi. Jednak konieczna jest pisemna zgoda mamy lub opiekuna prawnego, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi badań molekularnych - powiedziała lekarka

Zobacz: "Mam SM". Jak powiedzieć to rodzinie, znajomym, pracodawcy? "Warto się przygotować"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum