Ruszył nabór na rezydentury. Piotr Bromber: mówiliśmy, że liczba miejsc będzie rosła
Rozpoczęła się kwalifikacja na specjalizacje lekarskie. Medycy mają tej jesieni do dyspozycji aż o ponad 2 tysiące więcej miejsc rezydenckich niż rok temu. - Od 2016 roku systematycznie rośnie liczba miejsc na kierunku lekarskim. Wielokrotnie mówiliśmy, że w konsekwencji będzie rosła również liczba rezydentur - zaznacza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia wiceminister Piotr Bromber.

- Na rozpoczynające się postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie Ministerstwo Zdrowia przyznało 6 262 miejsca rezydenckie
- Wzrosty dotyczą nie tylko specjalizacji priorytetowych, ale i takich, które cieszą się zwykle sporym wzięciem, jak dermatologia czy radiologia
- Wiceminister Piotr Bromber wyjaśnia, że to odpowiedź na rosnące limity przyjęć na studia. - Biorąc pod uwagę wyłącznie studentów studiujących w języku polskim spodziewamy się nawet około 5 300 osób - wylicza
- W tym roku po raz pierwszy wprowadzony zostanie także dodatkowy, trzeci etap postępowania kwalifikacyjnego
Ponad 2 tys. więcej rezydentur. Duże wzrosty także w obleganych specjalizacjach
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego opublikowało listę wolnych miejsc szkoleniowych w jesiennej rekrutacji na specjalizacje lekarskie. Medycy mają w tym roku do wyboru 6 262 miejsca w trybie rezydenckim i 10 118 w pozarezydenckim. To o ponad 2 tysiące więcej rezydentur niż rok temu.
Najwięcej w stosunku do ubiegłego roku (analogicznego postępowania kwalifikacyjnego jesienią 2022) przybyło rezydentur w medycynie rodzinnej (280 miejsc więcej) i specjalizacji z chorób wewnętrznych (166 miejsc więcej).
Znaczące wzrosty dotyczą jednak nie tylko specjalizacji priorytetowych, ale i takich, które cieszą się zwykle sporym wzięciem, choć wolnych miejsc na nie każdego roku jest mało. Największym zaskoczeniem było zwiększenie liczby rezydentur w:
- dermatologii - z 14 przed rokiem do 40 obecnie (w tym 6 miejsc doktoranckich);
- radiologii i diagnostyce obrazowej - z 72 do 201 (w tym 2 miejsca doktoranckie);
- okulistyce - z 36 do 89 (w tym 1 doktoranckie);
Sporo przybyło także miejsc rezydenckich w kardiologii (z 107 do 191, w tym 6 doktoranckich), chirurgii ogólnej (198 do 288, w tym 1 doktoranckie), endokrynologii (z 21 do 36, w tym 2 doktoranckie), położnictwie i ginekologii (z 247 do 272), medycynie ratunkowej (z 74 do 154), ortopedii (z 149 do 256) czy nefrologii (z 49 do 137). Duży wzrost odnotowała także neurologia (110 miejsc więcej), która zyskała w tym roku status specjalizacji priorytetowej.
Generalnie najwięcej miejsc rezydenckich Ministerstwo Zdrowia przyznało w tegorocznej jesiennej rekrutacji:
- medycynie rodzinnej - 681,
- chorobom wewnętrznym - 518,
- pediatrii - 322,
- psychiatrii - 306,
- chirurgii ogólnej - 288,
- położnictwu i ginekologii - 272,
- anestezjologii i intensywnej terapii - 270,
- ortopedii i traumatologii ruchu - 256,
- neurologii - 254,
- onkologii klinicznej - 200
- radiologii i diagnostyce obrazowej - 201,
- kardiologii - 191,
- neonatologii - 163,
- medycynie ratunkowej - 154,
- patomorfologii - 103.
"Mówiliśmy, że liczba rezydentur będzie rosła." Resort spodziewa się ok. 5 300 rekrutujących
Wiceminister Piotr Bromber zapytany, z czego wynika tak potężny wzrost miejsc rezydenckich przypomina, że z roku na rok coraz więcej osób będzie kończyć medycynę. Jest to zatem odpowiedź na rosnące od kilku lat limity przyjęć na studiach.
- Od 2016 roku systematycznie rośnie liczba miejsc na kierunku lekarskim. W 2015 roku 15 uczelni rozpoczęło kształcenie 4 637 studentów kierunku lekarskiego w języku polskim. W 2016 było to już 16 uczelni i 5 359 studentów, a w 2022 kształciliśmy na pierwszym roku studiów w języku polskim przyszłych lekarzy na 24 uczelniach w liczbie 7 602 studentów - wylicza wiceszef resortu.
W nadchodzącym roku akademickim kształcić przyszłych lekarzy będzie jeszcze więcej, bo co najmniej 30 uczelni. Stąd należy się spodziewać, że w kolejnych latach absolwentów kierunku będzie jeszcze więcej.
- Wielokrotnie mówiliśmy, że w konsekwencji będzie rosła również liczba rezydentur. I tak w sesji jesiennej udostępniliśmy 6 262 miejsca rezydenckie. W obecnym postępowaniu kwalifikacyjnym wezmą udział przede wszystkim absolwenci, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2016/2017, ukończyli w 2022 roku, a obecnie finalizują staż podyplomowy. Biorąc pod uwagę wyłącznie studentów studiujących w języku polskim spodziewamy się nawet około 5 300 osób - podkreśla wiceminister Bromber.
Dodatkowo, jak zwraca uwagę, należało zaplanować miejsca rezydenckie dla osób, które nie uzyskały kwalifikacji w poprzednich postępowaniach lub chcą zmienić dziedzinę, w której odbywają szkolenie.
Wiceminister przypomina także, że wzrosły wynagrodzenia dla rezydentów, a katalog specjalizacji priorytetowych poszerzono o neurologię.
- W przypadku tych dziedzin (priorytetowych - przyp. red.), wynagrodzenie od lipca br. wynosi 8 308 zł brutto w początkowych latach szkolenia i 9 063 zł brutto w przypadku rezydentów bardziej zaawansowanych. Do dyspozycji, razem z neurologią, są zatem 22 dziedziny lekarskie i jedna dentystyczna. Jest więc z czego wybierać - uważa wiceminister.
Ważne terminy. Kiedy listy rankingowe i trzeci etap rekrutacji?
Lekarze od piątku 1 września,= mogą składać wnioski o staż do dyrektora CMKP, za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na pierwszy wariant wyboru. Wskazać w nich mogą do 15 opcji, a do każdej powinni wytypować w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki.
Wojewodowie na ocenę formalną wniosków, przyporządkowanie procentowej liczby punktów oraz potwierdzanie poprawności danych, mają czas do 31 października br.
Publikacja list rankingowych nastąpi w SMK w terminie 7 dni od zakończenia oceny formalnej wszystkich wniosków, tj. do 7 listopada br. Co istotne, skrócony został czas na potwierdzenie przyjęcia miejsca szkoleniowego, z 10 do 5 dni od opublikowania listy rankingowej.
Co istotne, od tegorocznego jesiennego postępowania kwalifikacyjnego wprowadzony został dodatkowy, trzeci etap postępowania kwalifikacyjnego. Decyzję o jego przeprowadzeniu podejmie minister zdrowia, a stosowna informacja w tej sprawie zostanie opublikowana na stronie internetowej CMKP.
- Pozwoli to istotnie zwiększyć szansę na kwalifikację do szkolenia specjalizacyjnego w przypadku wskazania we wniosku przynajmniej jednej dziedziny priorytetowej w trybie rezydenckim i faktycznie uzależni kwalifikację tylko od dostępności miejsc szkoleniowych w danym województwie wskazanym przez lekarza we wniosku - podkreśla wiceminister Bromber.
W tym etapie obsadzane będą bowiem tylko miejsca rezydenckie w priorytetowych dziedzinach medycyny, a udział w nim wezmą wyłącznie lekarze i lekarze dentyści, którzy wskazali jako co najmniej jeden wariant specjalizację deficytową (priorytetową), ale nie zakwalifikowali się.
Lista miejsc rezydenckich i pozarezydenckich dostępnych w tegorocznym postępowaniu jest dostępna na stronie internetowej CMKP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)