Rusza szósta edycja kampanii "SM - Walcz o Siebie"

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2017 13:05

W maju rusza kolejna, VI już edycja kampanii "SM - Walcz o Siebie". Główny przekaz kampanii na rok 2017 brzmi: "wiem, że dam sobie radę".

Rusza szósta edycja kampanii "SM - Walcz o Siebie"
Prof. Krzysztof Selmaj; FOT. Arch. RZ

Stwardnienie rozsiane (SM) jest nieuleczalną, przewlekłą i nieprzewidywalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego o podłożu autoimmunologicznym, dotykającą głównie ludzi młodych. U każdego chorego mogą pojawić się inne objawy, np. zaburzenia wzrokowe, niedowłady, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, zaburzenia mowy, zmiany w odbiorze bodźców czuciowych i wiele innych. Nazywana jest chorobą o tysiącu twarzy.

- Zgodnie z danymi NFZ, w Polsce choruje na SM ok. 45 tys. pacjentów. W Europie jest to szósta co do wielkości populacja pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Na tę chorobę kobiety zapadają ok. dwa razy częściej niż mężczyźni, a szczyt zachorowań przypada w wieku 20-40 lat. Ale zachorować mogą nawet dzieci lub osoby w wieku starszym, tzn. po 60. roku życia - mówi prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zastosowanie odpowiedniej terapii może znacznie zmniejszyć objawy choroby oraz kontrolować jej postępowanie. Odpowiednie monitorowanie postępu choroby pozwala opóźniać jej negatywne następstwa. Najważniejsze jest właściwe oraz szybkie rozpoznanie choroby. Kolejnym elementem jest dobór odpowiedniego leku oraz niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.

Według prof. Selmaja o sukcesie w terapii SM możemy mówić, gdy utrzymujemy chorych w stabilnym stanie neurologicznym przez wiele lat, bez rzutów choroby i bez potwierdzenia w badaniach obrazowych rezonansu magnetycznego.

Tegoroczne motto kampanii "Wiem, że dam sobie radę!" odnosi się do całego procesu, od diagnozy, zmian w życiu, pomocy rodziny, wyboru ścieżki leczenia, do możliwości profesjonalnego wsparcia. Najważniejszym elementem jest szybka diagnoza i włączenie pacjenta w program lekowy.

- Nareszcie mamy szeroki wybór leków, jesienią ubiegłego roku do refundacji wszedł pierwszy doustny lek w tzw. 1. linii leczenia, teraz w maju dwa kolejne leki. To poszerzyło wachlarz terapeutyczny do poziomu europejskiego, a w perspektywie roku i kolejnych lat będą następne leki, które powinny znaleźć się na liście refundowanej. Wówczas można mówi o personalizacji leczenia, co jest sprawą priorytetową w przypadku stwardnienia rozsianego - mówi Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM -Walcz o Siebie.

Niestety, z badań społecznych przeprowadzonych jesienią 2016 r. dla tej Fundacji wynika, iż mimo dobrej oceny (57 proc. respondentów) opieki lekarskiej, tylko nieco ponad połowa deklaruje, że rozmawiała z lekarzem o nowych, refundowanych formach leczenia. Jedna trzecia respondentów deklaruje, że lekarz podczas wyboru terapii nie zapytał ich o styl życia. Aż połowa ankietowanych kobiet nie była pytana o to, czy chciałaby urodzić dziecko.

Osoby żyjące z SM nie potrafią zarządzać swoją chorobą, nawiązać partnerskiej relacji z lekarzem, z pracodawcą czy partnerem. To tylko pogłębia stres i postępy choroby.

- Największy problem jest w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie dostęp do np. psychologa jest bardzo ograniczony - dodaje Malina Wieczorek. - Ten stan rzeczy stał się inspiracją do założenia Szkoły Motywacji, jako nieodpłatnej, dostępnej dla wszystkich potrzebujących wsparcia i fachowej wiedzy platformy e-learningowej realizowanej w ramach 6 edycji kampanii "SM - Walcz o Siebie".

Przebieg kampanii  będzie emitowany m.in. w telewizji (TVP, TVN), prasie, radiu, internecie, autobusach i ekranach plazmowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum