Robot z Lublina pomoże chorym na alzheimera

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 07 września 2017 09:11

Lubelska Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z kilkoma ośrodkami w Europie współtworzy robota, który przynajmniej częściowo odciąży opiekuna osoby chorej na alzheimera. Prace są zaawansowane. Po pierwszych testach w warunkach klinicznych wprowadzane są do jego działania poprawki. Pod koniec roku zacznie się faza ostatecznego sprawdzenia.

Robot z Lublina pomoże chorym na alzheimera
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Robot w pierwszej kolejności ma zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo. Można z nim nawiązać kontakt werbalny, ocenić, czy odpowiada logicznie. Robot może wykryć odkręcony gaz i go zakręcić, wykryć upadek pacjenta, a gdy ten nie może się podnieść, zaalarmować otoczenie na przykład poprzez automatyczne zadzwonienie do członka rodziny czy opiekuna - tłumaczy prof. Konrad Rejdak kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Oprócz tego w przypadku chorych na alzheimera ważne jest ćwiczenie pamięci. Są różnego rodzaju ćwiczenia, które robot może przeprowadzić z pacjentem. Wyłapać błędy, a także nie przejść do kolejnego etapu, jeśli coś nie zostanie opanowane przez chorego.

Robot był już sprawdzany w warunkach klinicznych i testy wypadły obiecująco. Aktualnie inżynierowie nanoszą poprawki. Ponownie do kliniki Neurologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie powinien trafić na przełomie października i listopada. Wówczas do końca roku będzie intensywnie testowany. Oficjalna prezentacja powinna nastąpić na początku przyszłego roku.

Więcej: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum