Resort zdrowia chce przedłużyć i poszerzyć pilotaż mechanicznej trombektomii do końca 2022 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 18:20

Pilotaż mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu zostanie wydłużony do 31 grudnia 2022 r., a lista realizatorów - rozszerzona. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w środę (4 listopada) projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Resort zdrowia chce przedłużyć i poszerzyć pilotaż mechanicznej trombektomii do końca 2022 r.
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych.

Rozporządzenie zakłada wydłużenie trwania programu pilotażowego o dwa lata i na zmianie wykazu jego realizatorów. "Wydłużenie okresu realizacji programu pilotażowego jest spowodowane potrzebą osiągnięcia postawionych celów w programie pilotażowym, które ze względu na sytuację epidemiologiczną wywołaną wirusem SARS-CoV-2, nie zostały w pełni zrealizowane" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Zmiana wykazu realizatorów polega na poszerzeniu go o Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze i o ośrodek ze wschodniej części województwa mazowieckiego - Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Trombektomia mechaniczna polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, aby ten zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać.

Rocznie w Polsce dochodzi do około 60 tys. udarów mózgu, z czego około 80 proc. to udary niedokrwienne.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum