Rehabilitacja po udarze: duży kontrast między potrzebami a realiami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2017 12:42

Według specjalistów do wczesnej rehabilitacji neurologicznej kwalifikuje się ok. 30 proc. chorych po udarze, czyli 21 tys. pacjentów rocznie. W praktyce dostaje się na nią ok. 13 tys. chorych. Pozostali, prawie 8 tys. rocznie, zwykle czekają miesiącami na miejsce na oddziale albo trafiają do zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Rehabilitacja po udarze: duży kontrast między potrzebami a realiami
Po zakończeniu leczenia na oddziale udarowym choremu w ciągu roku przysługuje w ramach NFZ rehabilitacja poudarowa trwająca do 16 tygodni. Fot. archiwum

Rehabilitacja osób po udarze powinna zacząć się natychmiast, jej czas jest zindywidualizowany, a równolegle ze specjalistyczną fizjoterapią powinna się odbywać terapia zajęciowa. W zależności od tego, w jakim stanie jest chory, potrzebuje innego rodzaju wsparcia.

Po zakończeniu leczenia na oddziale udarowym choremu w ciągu roku przysługuje w ramach NFZ rehabilitacja poudarowa trwająca do 16 tygodni. Trzeba się na nią jednak dostać w ciągu 12 miesięcy od zachorowania, co nie zawsze jest możliwe, bo kolejki są dłuższe. Kogo stać, płaci za prywatną rehabilitację prowadzoną przez różnych specjalistów. Miesięczny pobyt w prywatnym ośrodku z kompleksową rehabilitacją neurologiczną to zwykle koszt 4-5 tys. zł. Jeśli specjalista przychodzi do domu pacjenta, godzina jego pracy kosztuje średnio 100 zł.

Po zakończeniu wczesnej rehabilitacji neurologicznej pacjent może skorzystać z 6 tygodni rehabilitacji rocznie w ramach NFZ - przypomina Gazeta Wyborcza.

Efekt będzie lepszy, jeśli pacjentem zajmuje się zespół specjalistów. Na początku rehabilitacji trudno dokładnie określić, ile ona potrwa.

Równolegle ze specjalistyczną fizjoterapią powinna się odbywać terapia zajęciowa, kiedy przez powtarzanie codziennych czynności, np. ubierania się, przygotowywania posiłku, jedzenia, toalety czy sprawnego posługiwania się przedmiotami użytkowymi, pacjent na nowo uczy się życiowych funkcji.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum