×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przepadło ponad 60 tysięcy terminów u endokrynologa i 145 tys. u kardiologa. Szpital apeluje do pacjentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: SP ZOZ w Brzesku, Rynek Zdrowia08 lutego 2023 14:24

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku zaapelował do pacjentów, aby w razie sytuacji losowych odwołać wcześniej umówioną wizytę lekarską. Lecznica przypomina, że w skali kraju w ostatnim półroczu do kardiologa nie zgłosiło się na wizytę bez jej wcześniejszego odwołania ponad 145 tysięcy pacjentów, z kolei do endokrynologa ponad 60 tysięcy pacjentów.

Przepadło ponad 60 tysięcy terminów u endokrynologa i 145 tys. u kardiologa. Szpital apeluje do pacjentów
Przepadło ponad 60 tysięcy terminów u endokrynologa i 145 tys. u kardiologa. Szpital apeluje do pacjentów. Fot. Shutterstock

 

Szpital apeluje o odwoływanie wizyt

Jak podaje SP ZOZ w Brzesku, nie wszyscy pacjenci przychodzą na umówione terminy, a w niektórych poradniach specjalistycznych liczba wizyt, na które nie zgłosili się pacjenci sięga nawet 30 proc. Co więcej, w skali kraju w ostatnim półroczu do kardiologa nie zgłosiło się na wizytę bez jej wcześniejszego odwołania ponad 145 tysięcy pacjentów, z kolei do endokrynologa ponad 60 tysięcy pacjentów.

Gdy pacjent nie może przybyć na umówioną wizytę, powinien wcześniej ją odwołać, aby dać szansę innym osobom na skorzystanie z konsultacji lekarskiej. Szpital w Brzesku przypomina, że można odwołać wizytę na kilka sposobów:

  • telefonicznie (poradnie specjalistyczne: 14 66 21 380);
  • korzystając z formularza kontaktowego na stronie szpitala;
  • mailowo.

Odwołanie wizyty. Dlaczego warto?

Placówka podaje także listę najważniejszych powodów, dla których warto odwołać wcześniej wizytę, jeśli pacjent nie może z niej skorzystać:

  • lekarz, zamiast czekać, przyjmie w tym czasie innego pacjenta,
  • placówka będzie mogła płynniej i efektywniej działać,
  • ogólny czas oczekiwania na wizyty przez wszystkich pacjentów skróci się, a system opieki zdrowotnej zaoszczędzi wiele kosztów – nieodwoływanie wizyt lekarskich jest globalnym problemem nie tylko publicznej, ale i prywatnej opieki zdrowotnej,
  • placówka nie wykreśli pacjenta z listy oczekujących – jeśli nie zgłosi się na wizytę i nie odwoła jej bez istotnych powodów, będzie musiał ponownie zapisać się na listę oczekujących,
  • pacjent spełni obowiązek, który jest zapisany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podstawa prawna: Art. 20 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej: "W przypadku gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy w terminie określonym w trybie ust. 2,7 lub 8 lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę"– przywołuje SP ZOZ w Brzesku.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum