Przełomowy zabieg leczenia ostrego udaru mózgu u 13-latka w WIM

Autor: oprac. JPP • Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny21 listopada 2022 12:14

W WIM miał miejsce pierwszy przełomowy zabieg leczenia ostrego udaru mózgu u trzynastoletniego dziecka - poinformował 21 listopada Wojskowy Instytut Medyczny. Operacja odbyła się z wykorzystaniem trombektomii mechanicznej - najnowszej metody leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, polegającej na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z naczynia tętniczego mózgowia.

Przełomowy zabieg leczenia ostrego udaru mózgu u 13-latka w WIM
Wojskowy Instytut Medyczny Fot. PAP/Albert Zawada
  • W WIM miał miejsce pierwszy przełomowy zabieg leczenia ostrego udaru mózgu u trzynastoletniego dziecka - poinformował 21 listopada Wojskowy Instytut Medyczny
  • Operacja odbyła się z wykorzystaniem trombektomii mechanicznej - najnowszej metody leczenia udaru niedokrwiennego mózgu, polegającej na instrumentalnym usunięciu skrzepliny z naczynia tętniczego mózgowia
  • Pacjent został przywieziony z oddalonego o ponad 100 km od Warszawy Szpitala w Ciechanowie. Jak przekazała placówka po zabiegu i krótkim pobycie w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii WIM został przetransportowany do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Lekarze z WIM przeprowadzili zabieg leczenia ostrego udaru mózgu u 13-latka

- Dzięki błyskawicznej reakcji, ogromnemu zaangażowaniu i współpracy pomiędzy lekarzami ze Szpitala w Ciechanowie oraz specjalistami z Kliniki Neurologicznej, Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Pracowni Radiologii Zabiegowej w proces decyzyjno - leczniczy zabieg trombektomii zakończył się sukcesem - poinformował 21 listopada Wojskowy Instytut Medyczny.

Lekarze działali w sytuacji „niestandardowej” ze względu na brak istniejących wytycznych co do zasad leczenia zabiegowego, opieki anestezjologicznej i neurologicznej dzieci z udarem mózgu. 

- Według udokumentowanych danych jest to drugi lub trzeci przypadek leczenia zabiegowego udaru u dziecka w Polsce. Jest to także najmłodszy pacjent poddany trombektomii w naszym kraju - informuje WIM.

Jak przekazała placówka młody pacjent po zabiegu trombektomii i krótkim pobycie w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii WIM został przetransportowany 17 listopada do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum