Prof. Sławek w Światowym Dniu Mózgu: te choroby powinny być priorytetem zdrowotnym państwa

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2020 14:05

W chorobach mózgu w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp. To budzi nadzieje wśród lekarzy i pacjentów. Aby jednak nasi chorzy byli leczeni efektywnie, konieczne są zmiany systemowe - powiedział w obchodzonym 22 lipca Światowym Dniu Mózgu prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Prof. Sławek w Światowym Dniu Mózgu: te choroby powinny być priorytetem zdrowotnym państwa
Prof. Jarosław Sławek Fot. PTWP

Jak wskazał, chodzi m.in. o lepszą organizację oraz transparentne i dobrze opisane ścieżki diagnostyczne i terapeutyczne dla chorych.

- Potrzebujemy skrócenia sztywnych ram pobytu chorego w szpitalu, lepszej wyceny i organizacji programów lekowych, lepszej wyceny porad ambulatoryjnych, zdjęcia balastu nadmiernej biurokracji. Potrzebne jest także wdrażanie modeli kompleksowej opieki w schorzeniach, które tego wymagają, w udarach mózgu, chorobie Alzheimera, Parkinsona, SM oraz tworzenia centrów referencyjnych - ocenił prof. Sławek.

Jak podkreślił ekspert, potrafimy diagnozować i leczyć udary mózgu (farmakologicznie, neuroradiologią interwencyjną), stwardnienie rozsiane (kilkanaście leków), chorobę Parkinsona (terapie infuzyjne, głęboka stymulacja mózgu - DBS) czy migrenę (czekające właśnie na refundację przeciwciała monoklonalne) i wiele innych chorób, jak chociażby padaczka, neuropatie, dystonie. Potrafimy też lepiej rehabilitować chorych z chorobami mózgu. Zagadką nadal pozostaje choroba Alzheimera i wiele chorób neurozwyrodnieniowych, ale toczą się liczne badania, dające nadzieję na znalezienie skutecznych leków.

Ekspert zauważa, że neurologia w Polsce boryka się jednak z wieloma problemami, dotyczącymi organizacji opieki nad tą grupą chorych, rosnącą ich liczbą - co wynika ze zmian demograficznych - a także ze zmniejszającą się liczbą neurologów i pielęgniarek neurologicznych, pracujących na pierwszej linii, tj. w szpitalnych oddziałach neurologicznych i udarowych.

- Tymczasem koszty chorób mózgu przewyższają koszty chorób serca, reumatologicznych, onkologicznych razem wziętych. Najwięcej też badań klinicznych (po onkologii) toczy się właśnie w obszarze neurologii - wyjaśniał prof. Sławek zaznaczając, że PTN przygotowuje razem z Uczelnią Łazarskiego raport o stanie polskiej neurologii i Strategię dla Chorób Mózgu. Dodał, że neurologia powinna zostać wpisana na listę specjalizacji priorytetowych, a choroby mózgu - na listę priorytetów zdrowotnych państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum