Prof. Marcin Mycko o naprawczej regeneracji układu immunologicznego

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MS, MAK/Rynek Zdrowia   • 04 lipca 2018 18:50

Czym jest rekonstytucja układu immunologicznego? Na to pytanie odpowiada prof. Marcin Mycko z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Prof. Marcin Mycko o naprawczej regeneracji układu immunologicznego
Prof. Marcin Mycko; FOT. PTWP

- Rekonstytucja układu immunologicznego to nowe pojęcia, a zarazem nowa metoda terapeutyczna. Jej idea polega na usunięciu obecnych komórek układu odpornościowego i pozwolenie na to, by ten układ został odtworzony - albo poprzez stymulowanie zewnętrzne, albo naturalnym siłami układu immunologicznego - tłumaczy prof. Mycko.

Dodaje: - Niestety, liczne zaburzenia tego układu mogą prowadzić na przykład do chorób autoimmunologicznych, także do stwardnienia rozsianego. Z drugiej strony układ ten ma naturalną zdolność do odtwarzania.

- Jeżeli więc usuniemy te komponenty, które są wadliwe i pozwolimy na ponowne odtworzenie składowych układu immunologicznego, wówczas - mamy nadzieję - spowoduje to również usunięcie przyczyny np. chorób autoimmunologicznych. Jest to więc rodzaj naprawczej regeneracji układu immunologicznego - podsumowuje prof. Marcin Mycko.

Wypowiedź zarejestrowana podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. „Stwardnienie rozsiane: w jakim miejscu jesteśmy i dokąd zmierzamy?” (Warszawa, 13 czerwca 2018 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum