×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Kotowicz ws. sytuacji chorych na stwardnienie rozsiane

Autor: KLX/Rynek Zdrowia15 marca 2017 11:32

Sytuacja pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane oraz ich dostęp do nowoczesnych leków poprawia się, mimo to nadal jest wiele do zrobienia - apeluje prof. Jerzy Kotowicz, neurolog, wiceprzewodniczący Doradczej Komisji Medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR).

Prof. Kotowicz ws. sytuacji chorych na stwardnienie rozsiane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Nowoczesne leki dla chorych na SM hamują proces utraty sprawności, dając pacjentom szansę na w pełni normalne funkcjonowanie, jednak nie wszystkie są refundowane przez NFZ. Obecnie, istnieje luka w refundowanym leczeniu osób z agresywnym przebiegiem choroby, u których leki I rzutu nie są skuteczne, a u których lekarz widzi potrzebę podania leczenia, które od razu zahamuje chorobę - wskazuje profesor.

Jak podkreśla, im wcześniej włączony zostanie lek o wysokiej skuteczności, tym większa szansa na odsunięcie w czasie postępu niepełnosprawności. Co warto podkreślić, nowoczesne leki, oprócz spowalniania rozwoju choroby, charakteryzują się również bardziej komfortową dla pacjentów drogą podawania. 

- Jeśli osobom z SM będzie oferowane wcześniej rozpoczynane i bardziej zindywidualizowane leczenie, wpłynie to na mniejsze wydatki państwa w przyszłości, ponieważ pacjenci będą lepiej funkcjonować, dłużej pracować i dłużej żyć - zaznacza ekspert. 

Dodaje, że należy doprowadzić do sytuacji, w której terapia będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentów, co docelowo przełoży się na skuteczność leczenia. Wiedza lekarzy pozwala na odpowiednie dostosowanie właściwego leku do danej postaci SM, dlatego też powinni oni mieć maksymalnie duże spektrum możliwości leczenia pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum