Prof. Gabryelewicz: choroba Alzheimera może wystąpić u osób przed 65. rokiem życia

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 03 listopada 2021 10:38

- Im wcześniej pacjent wie i zdaje sobie sprawę, że choroba będzie postępowała a wraz z nią będzie spadała jego sprawność intelektualna, zaburzenia funkcji poznawczych, tym ma większą możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących jego życia i życia jego bliskich - mówi prof. Tomasz Gabryelewicz.

Prof. Gabryelewicz: choroba Alzheimera może wystąpić u osób przed 65. rokiem życia
W chorobie Alzheimera bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Foto: Shutterstock.
  • Podczas XVII Forum Rynku Zdrowia rozmawialiśmy o opiece długoterminowej w ramach debaty: "Po pierwsze demografia – polityka zdrowotna i społeczna muszą grać do jednej bramki"
  • Prof. Tomasz Gabryelewicz zwracał uwagę na rosnącą liczbę chorych na Alzheimera i wczesną diagnostykę, dzięki której rosną szanse na wprowadzenie skutecznych metod terapii, ale też wpływają na komfort życia chorego.

 - W medycynie kluczowa jest wczesna diagnostyka, bo dzięki niej jest większa szansa na skuteczność terapii, podobnie jest w chorobie Alzheimera. Im wcześniej uda nam się ustalić właściwą diagnozę, tym większe szanse na zaproponowanie skutecznych metod terapii - mówił prof. Tomasz Gabryelewicz, kierownik Oddziału Alzheimerowskiego - Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. 

Choroba Alzheimera może dotykać ludzi przed 65. rokiem życia

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to choroba postępująca, nie mamy leczenia przyczynowego, pacjentom możemy zaproponować jedynie leczenie objawowe. Oznacza to, że możemy nieco spowolnić narastanie objawów, możemy złagodzić przebieg choroby, ale jej nie zatrzymamy. Im wcześniej pacjent wie i zdaje sobie sprawę, że choroba będzie postępowała a wraz z nią będzie spadała jego sprawność intelektualna, zaburzenia funkcji poznawczych, tym ma większą możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących jego życia i życia jego bliskich. Oczywiście choroba Alzheimera dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale również mamy postać wczesną czyli postać rozpoczynającą się przed 65 roku rokiem życia. Często są więc to osoby aktywne zawodowo, przed którymi wiele ważnych decyzji życiowych, finansowych - podkreślał prof. Tomasz Gabryelewicz.

Dodał, że ma nadzieję, że w końcu któryś z leków "czy aktualnie badanych, czy tych, które będą w przyszłości badane" będzie mógł zapobiec i zahamować rozwój chorób.  - Natomiast wszystko na to wskazuje ten potencjalny lek powinien być zastosowany tak wcześnie jak to jest możliwe - podkreślił.

Jakie są możliwości diagnostyczne w Polsce? - Możliwości wczesnej diagnozy są bardzo ograniczone. W placówce przy ul. Wołoskiej w Warszawie mamy pacjentów z całej Polski. Trafiają do nas np. osoby z rodzin, u których występowała choroba Alzheimera i stąd w obawie, że również u nich może wystąpić, proszą nas o odpowiedź na pytanie o ryzyko rozwinięcia się otępienia. 

Jak wygląda badanie?  - Są to badania płynu mózgowo- rdzeniowego oraz genetyczne. Natomiast proszę pamiętać o tym, że nawet jeżeli rozpoznamy chorobę w fazie bezobjawowej to nie mamy żadnej propozycji farmakologicznej, bo na razie nie ma leków zarejestrowanych w fazie przedklinicznej. 

Jak więc wygląda opieka nad chorym, jak zorganiozwany jest sytem? - Trudno mówić o systemie, bo tego systemu tak naprawdę nie ma. Większość pacjentów pozostaje w opiece domowej. Nie jest to złe rozwiazanie, jeżeli stałyby za tym różne formy pomocy pośredniej, np. oddziały dziennej opieki dla chorych z Alzheimer  - mówi prof. Gabryelewicz. 

Czytaj także: Neurologia. "Te schorzenia dotyczą 5 mln pacjentów w Polsce. Czekają nas wielkie wyzwania"

Czytaj także:  Neurologia w Polsce ma swoją strategię. "Model opieki musi odpowiadać wyzwaniom"

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum