Prof. Agnieszka Słowik nowym konsultantem krajowym w dziedzinie neurologii

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 13:14

Nastąpiła zmiana na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii. Funkcję tę objęła prof. Agnieszka Słowik, neurolog, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Prof. Agnieszka Słowik nowym konsultantem krajowym w dziedzinie neurologii
Prof. Agnieszka Słowik, neurolog, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii. Fot. PTWP

Prof. Agnieszka Słowik ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach odbyła kilka wielomiesięcznych szkoleń w zakresie neurologii klinicznej oraz genetyki na Uniwersytecie w Rochester (USA). Ekspertka jest także członkiem wielu organizacji naukowych, m.in.: Europejskiego Towarzystwa Udarowego, Amerykańskiej Akademii Neurologii i prestiżowego, Amerykańskiego Stowarzyszenia Neurologów. Od 2007 r. należy do Międzynarodowego Konsorcjum Genetyki Udaru.

Nowa konsultant w dziedzinie neurologii bierze również bardzo aktywny udział na polu naukowym. Do tej pory opublikowała ponad 180 prac naukowych. Wiele z nich znalazło się w wiodących czasopismach naukowych, takich jak Nature Genetics, Lancet Neurology czy American Journal of Human Genetics.

Prof. Słowik jest też wpółtwórcą małopolskiego programu leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej, który funkcjonuje na tym terenie od 2012 roku opierając się na tzw. łańcuchu przeżycia. Program nazwany Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu, koordynowany jest przez Uniwersyteckie Centrum Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu.

Do stycznia 2019 roku, kiedy został wprowadzony w Polsce pilotaż trombektomii mechanicznej w udarze niedokrwiennym, małopolski program działał nieprzerwanie bez centralnego finansowania, i był rozwiązaniem unikatowym na skalę kraju.

Prof. Agnieszka Słowik w 2018 roku znalazła się na 68 miejscu na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Nominację na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii odebrała 2 lipca.

Ekspertka zastąpiła na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii dotychczasową konsultant, prof. Danutę Ryglewicz.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum