×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes TPN zaapelował do MZ: potraktujmy poważnie specjalizację neurologiczną

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia20 lutego 2019 11:46Aktualizacja: 20 lutego 2019 12:06

Minister zdrowia w ramach rozdysponowania rezydentur w rozdaniu wiosennym dla Wielkopolski przyznał jedynie jedno miejsce na neurologii. Nie przydzielił też żadnych rezydentur dla neurologów dziecięcych i neurochirurgów. Prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN) zaapelował do resortu zdrowia o poważne potraktowanie tych specjalizacji.

Prezes TPN zaapelował do MZ: potraktujmy poważnie specjalizację neurologiczną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśniał ekspert w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, jeśli ten błąd nie zostanie naprawiony, wkrótce nie będzie miał kto leczyć chorych w państwowej służbie zdrowia. Zaznaczył, że 16 miejsc rezydenckich dla neurologów w całej Polsce to bardzo mało.

- Liczba pacjentów z chorobami mózgu wzrasta, sprzyja temu starzenie się społeczeństw. Spowoduje to gwałtowny przyrost ludzi starszych i, tym samym, chorób związanych z wiekiem - takich jak udary mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona. Już dzisiaj na świecie jest 6,2 mln ludzi z chorobą Parkinsona. Szacuje się, że w 2040 r. będzie ich 12 mln. W tej sytuacji przyznanie tylko jednego miejsca na województwo dla neurologa nie daje żadnych szans na poprawę sytuacji pacjentów. Według danych z Centralnego Rejestru Lekarzy RP obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 4297 neurologów i 426 neurologów dziecięcych, jednak rzeczywisty obraz jest taki, że tych czynnych zawodowo neurologów dla dorosłych jest tylko ok. 2500 - 3000 - podkreślił prof. Sławek.

Potwierdzają to eksperci z woj. wielkopolskiego. W Klinice Neurologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jest np. obecnie tylko jedna rezydentka, w Klinice Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego UMP w Szpitalu MSWiA w Poznaniu - pięcioro rezydentów, ale klinika mogłaby przyjąć jeszcze kilka osób. Powodem tego stanu rzeczy jest oprócz braku rezydentur niechęć młodych ludzi do wybierania tej specjalizacji - pisze Głos Wielkopolski.

W liście otwartym Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Sławek podkreślił, że PTN prowadzi działania zmierzające do poprawienia sytuacji opieki neurologicznej, szczególnie w szpitalach, gdzie balansuje się obecnie na krawędzi wydolności systemu (niemożność obsadzenia dyżurów w wielu jednostkach), m.in. poprzez zachęty i popularyzację neurologii wśród studentów medycyny. Jedną z takich akcji jest kampania "Neurologia - bliżej, niż myślisz". Niestety to zbyt mało, jeśli działań PTN nie poprze MZ.

Prof. Sławek wyjaśnił też, że minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecał, że w jesiennym rozdaniu rezydentur przyzna więcej miejsc dla tej dziedziny. Jak wyjaśnia ekspert, liczy na to, bo w przeciwnym razie kryzys w tej specjalności będzie się dramatycznie pogłębiał.

W obecnym rozdaniu rezydenckim ministerstwo przyznało 1919 rezydentur. W Wielkopolsce będzie to 130 miejsc. Wśród lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne w tej sesji najwięcej będzie przyszłych internistów, lekarzy rodzinnych, specjalistów z medycyny ratunkowej i onkologów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum