Poznań: w szpitalu im. Święcickiego powstanie ośrodek diagnostyki i leczenia udarów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 15:50

W Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu powstaje zintegrowany ośrodek diagnostyki, leczenia i profilaktyki zaburzeń układu krążenia i patologii naczyń mózgowych. Placówka pozyskała na ten cel dofinansowanie z UE.

Z powodów demograficznych liczba osób doświadczających udarów będzie w Polsce rosła Fot. Archiwum

Wartość przedsięwzięcia przekracza 5 mln zł, realizacja zakończy się w sierpniu 2020 r.

Zastępca dyrektora szpitala ds. ekonomicznych Stanisław Szczepaniak poinformował PAP, że celem inwestycji jest wyodrębnienie z oddziału neurologii z pododdziałem udarowym wyspecjalizowanej jednostki dla celów leczenia udarów mózgu, w tym w szczególności leczenia przy zastosowaniu techniki mechanicznego udrażniania domózgowych lub wewnątrzmózgowych tętnic, oraz modernizacja pomieszczeń pododdziału leczenia chorób naczyniowych centralnego układu nerwowego.

Jak przypomina szpital, udary są trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego inwalidztwa i braku samodzielności u osób dorosłych w Polsce. Zapada na nie około 80 tys. osób rocznie, a 15 proc. chorych umiera w ciągu miesiąca od wystąpienia udaru. Z powodów demograficznych liczba osób doświadczających udarów będzie w Polsce rosła.

- Ze względu na specyfikę schorzenia, czyli konieczność bardzo szybkiej reakcji i podjęcia leczenia, podstawą dla zminimalizowania skutków udaru jest przygotowanie jednostki do skutecznej interwencji. Najpopularniejszą metodą leczenia udarów niedokrwiennych mózgu jest leczenie trombolityczne, w którym najistotniejszym czynnikiem jest czas. Okno czasowe wynosi zaledwie 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru - podkreślił Stanisław Szczepaniak.

Dodał, że nowością w leczeniu niedokrwiennych udarów mózgu jest stosowanie trombektomii mechanicznej, tj. metody polegającej na mechanicznym usuwaniu skrzeplin z zatkanych naczyń krwionośnych. Jej kluczową przewagą jest wydłużenie okna czasowego dla skutecznej interwencji, które wynosi 6,5 godzin, a przy spełnieniu określonych warunków nawet 24 godziny.

Inwestycja zakłada m.in. stworzenie optymalnej infrastruktury dla skutecznego leczenia udarów niedokrwiennych mózgu. Powinna się ona przyczynić do spadku poziomu śmiertelności na skutek udaru niedokrwiennego mózgu, wzrostu wskaźnika leczenia zakończonego bez objawów neurologicznych, a także poprawy jakości leczenia schorzeń neurologicznych i poprawy jakości kształcenia kadr medycznych w zakresie leczenia chorób układu nerwowego.

Na utworzenie zintegrowanego ośrodka diagnostyki, leczenia i profilaktyki zaburzeń układu krążenia i patologii naczyń mózgowych szpital otrzymał 4,2 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum