Poznań: Szpital Kliniczny dołącza do pilotażu programu trombektomii mechanicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 16:03

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jako jedyny w regionie dołącza od 1 lipca do pilotażu mechanicznej trombektomii w ratowaniu chorych z niedokrwiennym udarem mózgu. Zakresem usług ośrodek obejmie także woj. lubuskie.

Poznań: Szpital Kliniczny dołącza do pilotażu programu trombektomii mechanicznej
Trombektomia to metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Trombektomia to metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej. Metoda ta zwiększa szanse pacjentów na powrót do pełnej sprawności. Obecnie w Polsce prowadzony jest jej pilotaż w części województw.

Jak tłumaczył w środę na konferencji prasowej neurolog prof. Sławomir Michalak, szpital już obecnie posiada pododdział udarowy w oddziale klinicznym neurologii, który jest jednym z największych ośrodków tego typu w Wielkopolsce.

Pododdział udarowy składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest sala intensywnego nadzoru nad udarem mózgu - gdzie trafiają pacjenci w tzw. nadostrej fazie, czyli na ok. 24-48 godzin od momentu wystąpienia objawów. Drugim elementem jest oddział tzw. podostry, gdzie trafiają chorzy, u których czas od wystąpienia objawów jest dłuższy niż 48 godzin.

- Zabiegi trombektomii w usystematyzowany, zorganizowany sposób wykonujemy w naszym szpitalu już od grudnia ub. roku - podkreślił Michalak.

Jak dodał, zapotrzebowanie na zabiegi trombektomii w samym województwie wielkopolskim, na podstawie ostatnich dostępnych szacunków, wynosi około 350 rocznie.

- Przy tym zabiegu czas odgrywa kluczową rolę. Tzw. okno terapeutyczne do trombektomii to 6 godzin, chociaż zabiegi są najbardziej skuteczne, z klinicznego punktu widzenia, jeśli uda się je przeprowadzić w ciągu 2 godzin od wystąpienia objawów. Kontakt zespołu ratowników bezpośrednio z naszym ośrodkiem, z zespołem trombektomii, znacznie przyspiesza rozpoczęcie stosownych działań wobec chorego i bardzo usprawnia organizację opieki nad nim - zaznaczył Michalak. Dodał, że specjaliści w poznańskim ośrodku dyżurować będą przez całą dobę.

Na zmodernizowanie oddziału neurologii i zakup wyposażenia dla celów organizacji wyspecjalizowanego pododdziału udarowego oraz modernizację i zakup wyposażenia pododdziału leczenia chorób naczyniowych centralnego układu nerwowego oddziału klinicznego neurochirurgii i neurotraumatologii, placówka otrzymała 4,2 mln zł. Środki te pochodzą zarówno z dofinansowania z UE, jak ze środków budżetu państwa.

Program pilotażowy trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego został ogłoszony w listopadzie 2018 r. W pierwszym etapie udział w nim brało 7 ośrodków. Od lipca do pilotażu dołączy 10 nowych ośrodków, w tym właśnie Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu.

Anna Jowsa - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum