PAP/Rynek Zdrowia | 21-09-2020 08:38

Powstała "biała księga" dla neurologii

Wkrótce poznamy tzw. białą księgę dla neurologii. Dokument będzie podstawą do wprowadzenia zmian w tej dziedzinie.

Specjaliści postulują m.in. wprowadzenie tzw. pakietów szybkiej diagnostyki w szpitalach, które pozwoliłyby w krótkim czasie wykonać potrzebne badania. Fot. archiwum

Według Naszego Dziennika prace nad dokumentem są na ukończeniu; za kilka tygodni ma być on przedłożony w Ministerstwie Zdrowia. Opisem systemu opieki neurologicznej, ze wskazaniem również wszystkich wad i problemów z nim związanych, zajmuje się Polskie Towarzystwo Neurologiczne.

"Przedstawiamy w nim całą rzeczywistość polskiej neurologii. Określamy więc to, jak dziś działa system, ilu jest w nim specjalistów oraz z jakich programów lekowych korzystają nasi pacjenci" - powiedział gazecie prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Konrad Rejdak.

Dziennik zwraca uwagę, że ważną kwestią, która musi być rozwiązana, jest zdecydowanie za mała liczba neurologów.

Konieczność zmian - jak pisze Nasz Dziennik - widzi też Ministerstwo Zdrowia. "Wypracowanie tej strategii, czyli nowych rozwiązań, jest rzeczywiście potrzebne. Problem z roku na rok narasta, bo i pacjentów przybywa. Mam nadzieję, że po wspólnych rozmowach dojdziemy do porozumienia" - zapewnił w rozmowie z gazetą wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Lekarze postulują m.in. wprowadzenie tzw. pakietów szybkiej diagnostyki w szpitalach, które pozwoliłyby w krótkim czasie wykonać potrzebne badania. Proponują też dopisanie specjalizacji neurologicznej do specjalizacji priorytetowych.