Powinniśmy zmienić definicję nieskuteczności leczenia w SM

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: MS, PWX/Rynek Zdrowia   • 04 listopada 2018 15:07

- Powinniśmy starać się o zmianę definicji nieskuteczności leczenia w SM lekami I linii, tak, by możliwe było szybsze podanie pacjentowi leku II linii, co jest zgodne z obowiązującymi obecnie kryteriami - mówi prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dz. neurologii, I Klinika Neurologiczna Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Powinniśmy zmienić definicję nieskuteczności leczenia w SM
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak uważa prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dz. neurologii, zbyt mało pacjentów ze stwardnieniem rozsianym włączanych jest do do leczenia lekami II linii. Są to pacjenci z bardzo agresywną postacią stwardnienia rozsianego, objęci wcześniej leczeniem tzw. pierwszoliniowym opartym o osiem leków. Tych leków do dyspozycji jest więc dużo, ale nie zawsze są skuteczne.

Zdaniem profesor fakt, iż pacjentów, u których prowadzi się leczenie II linii jest stosunkowo mało świadczy o tym, że przyjęta i obowiązująca w Polsce definicja nieskuteczności leczenia lekami pierwszej linii w stwardnieniu rozsianym jest nieprawidłowa. - Ta definicja jest zbyt restrykcyjna. Aby lekarz mógł rozważać przesunięcie pacjenta do leczenia II linii, chory musi mieć dwa rzuty i co najmniej dwa ogniska - wyjaśnia prof. Danuta Ryglewicz.

Gdy pacjent pacjent z agresywną postacią SM jest leczony, jeden rzut choroby już świadczy już o tym, że proces jej postępowania jest aktywny. - Lekarz nie może od razu zmienić pacjentowi leczenia na II linię, tylko musi czekać na II rzut. To jest oczywiście nieprawidłowe, bo obowiązujący obecnie dogmat wymaga, gdy leczenie jest nieskuteczne, by zmienić pacjentowi lek na inny, o innym mechanizmie działania, czy lek silniejszy - zaznacza konsultant krajowa w dz. neurologii.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XIV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2018 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum