Powikłania neurologiczne po COVID-19 sześciokrotnie zwiększają ryzyko zgonu

Autor: • Źródło: WNP, PAP13 maja 2021 16:20

Nawet 80 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 doświadcza problemów neurologicznych. Wymieniane są m.in. ból głowy i utrata węchu.

Powikłania neurologiczne po COVID-19 sześciokrotnie zwiększają ryzyko zgonu
Ból głowy zgłosiło 40 proc. pacjentów. Fot Shutterstock
  • Problemy neurologiczne występujące u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID dotyczą aż 80 proc. chorych
  • Zgłaszane są m.in. utrata węchu lub smaku oraz bóle głowy
  • Powikłania neurologiczne zwiększają ryzyko zgonu aż o sześć razy

Prof. Sherry Chou, autorka badania i członkini Global Consortium Study of Neurologic Dysfunction in COVID-19 (GCS-NeuroCOVID) powiedziała, że dla naukowców było jasne już w początkach pandemii, że COVID-19 powoduje powikłania neurologiczne. Teraz naukowcy wciąż poszukują informacji na ten temat. W tym celu przyjrzeli się grupie 3744 hospitalizowanych dorosłych pacjentów z COVID-19.

8 na 10 pacjentów z problemami neurologicznymi

Problemy neurologiczne pojawiły się u 82 proc. pacjentów. 4 na 10 pacjentów zgłosiło problem bólu głowy, a trzech na dziesięciu straciło węch lub smak. U połowy spośród tych pacjentów lekarze wykryli ostrą encefalopatię, czyli uszkodzenie mózgowia.

Naukowcy jednak podają, że koronawirus nie atakuje mózgu bezpośrednio. Zapalenie opon mózgowych występowało bardzo rzadko: dotyczyło zaledwie 1 proc. hospitalizowanych.

Ponadto z badania wynika, że ryzyko powikłań neurologicznych po COVID-19 jest dwukrotnie wyższe u pacjentów, którzy przed zachorowaniem na COVID-19 doświadczali problemów o podłożu neurologicznym, w tym chorób neurologicznych, przewlekłych migren, depresji, demencji i dolegliwości po stronie mózgu oraz rdzenia kręgowego. Ryzyko zgonu wzrasta sześciokrotnie u pacjentów z utratą węchu lub smaku.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu opublikowanego na łamach "JAMA Network Open": https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2779759

COVID a powikłania neurologiczne

Wśród powikłań neurologicznych po COVID-19 często wymienia się tzw. mgłę mózgową. Jest to stan, który objawia się między innymi trudnościami z koncentracją i pamięcią.

Ponadto z niedawnej analizy dokumentacji, opublikowanej w "The Lancet" wynika, że u 33,63 proc. osób, które wyzdrowiały z COVID-19 zdiagnozowano choroby neurologiczne lub o podłożu psychicznym. 

Po COVID-19 notowano podwyższone ryzyko zdarzeń naczyniowo-mózgowych, takich jak udar niedokrwienny i krwotok śródczaszkowy. Częstość występowania udaru niedokrwiennego wynosiła prawie 1 na 10 przypadków wśród pacjentów z encefalopatią, w porównaniu do 3 na 100 w przypadku pierwszego udaru. Problemem jest także związek między COVID-19 a demencją, na który naukowcy mają dowody.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum