×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poradnia leczenia choroby Parkinsona i Klinika Neurologii USK połączyły siły. To jedyny taki ośrodek w tej części kraju

Autor: oprac. JKB • Źródło: USK we Wrocławiu, Rynek Zdrowia04 marca 2023 12:00

USK we Wrocławiu jest obecnie jedynym ośrodkiem na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, który realizuje program leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona. – Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w kraju prowadzących zaawansowane terapie w zaburzeniach ruchowych – podkreśliła dr Katarzyna Markowska z Kliniki Neurologii USK.

Poradnia leczenia choroby Parkinsona i Klinika Neurologii USK połączyły siły. To jedyny taki ośrodek w tej części kraju
To jedyny ośrodek na terenie trzech województw, w którym leczą zaawansowaną chorobę Parkinsona Fot. adobeStock
  • Poradnia leczenia choroby Parkinsona wraz z Kliniką Neurologii USK połączyły siły, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentom z chorobą Parkinsona oraz innymi zaburzeniami ruchowymi
  • W ośrodku prowadzone są m.in. kwalifikacje pacjentów z chorobą Parkinsona do terapii zaawansowanych czy też do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu
  • - Naszym celem jest zapewnienie długotrwałej, systematycznej, finansowanej przez NFZ opieki ambulatoryjnej dla pacjentów z zaburzeniami ruchowymi, w tym po wszczepieniu DBS lub leczonych terapiami infuzyjnymi – zaznaczyła dr Katarzyna Markowska z Kliniki Neurologii USK

USK liderem w opiece nad pacjentem z Parkinsonem

Jak przytacza USK we Wrocławiu, ponad 8 tys. pacjentów w Polsce co roku słyszy diagnozę choroba Parkinsona. To jedno z najczęściej występujących zaburzeń neurodegeneracyjnych w kraju, bo dotyka niemal 100 tys. osób. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie poradnia leczenia choroby Parkinsona (działająca w ramach poradni neurologicznej USK) i Klinika Neurologii USK, połączyły siły, by zapewnić kompleksową opiekę pacjentom dotkniętych tą chorobą oraz innymi zaburzeniami ruchowymi.

Zakres działań ośrodka obejmuje m.in. kwalifikacje pacjentów z chorobą Parkinsona do terapii zaawansowanych, w tym terapii infuzyjnych (Duodopa, Apomorfina), oraz do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (DBS).

- Nasz szpital jest w tej chwili niestety jedynym ośrodkiem na terenie Dolnego Śląska, Opolszczyzny i województwa lubuskiego, który realizuje aktywnie program NFZ B90 leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona. A to przede wszystkim te terapie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą. Na szczęście, dzięki postępowi w medycynie, średnia długość życia tych pacjentów w kilku ostatnich dekadach znacznie się wydłużyła - zaznaczył w komunikacie dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UM, kierownik Kliniki Neurologii USK.

USK przypomina jednocześnie, że oprócz typowych objawów (np. spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni) choroba Parkinsona manifestuje się także poprzez zaburzenia węchu, snu, funkcji układu pokarmowego, a także depresją i zaburzeniami poznawczymi.

- Naszym celem jest zapewnienie długotrwałej, systematycznej, finansowanej przez NFZ opieki ambulatoryjnej dla pacjentów z zaburzeniami ruchowymi, w tym po wszczepieniu DBS lub leczonych terapiami infuzyjnymi. Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w kraju prowadzących zaawansowane terapie w zaburzeniach ruchowych – podkreśliła z kolei dr Katarzyna Markowska z Kliniki Neurologii USK, specjalizująca się w terapii choroby Parkinsona.

W ramach poradni i Kliniki Neurologii USK we Wrocławiu przeprowadzana jest również diagnostyka i leczenie zaburzeń takich jak: inne zespoły parkinsonowskie, dystonie, zaburzenia chodu, drżenie, ataksje oraz tiki – czytamy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum