Polskie Towarzystwo Neurologiczne proponuje Brain Plan

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2019 18:23

Wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej definicji chorób mózgu, koordynacja opieki nad pacjentami z chorobami mózgu oraz większe skoncentrowanie na profilaktyce, wczesnej diagnostyce i leczeniu chorób mózgu - to główne potrzeby polskiej neurologii i odpowiedź na rosnącą liczbę zachorowań na choroby mózgu. 22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne proponuje Brain Plan
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z okazji Światowego Dnia Mózgu Polska Rada Mózgu, do której należy Polskie Towarzystwo Neurologiczne, we współpracy z Europejską Radą Mózgu przygotowała raport "Strategia na rzecz profilaktyki i zwalczania chorób mózgu - Brain Plan dla Polski". Raport zawiera analizę obecnego stanu przeciwdziałania chorobom mózgu i propozycję kierunku zmian w ich leczeniu.

Przyczyną chorób mózgu jest najczęściej zaawansowany wiek pacjentów. Oprócz starzenia się społeczeństwa na obserwowane zwiększenie zachorowalności na choroby mózgu przyczyniają się także zmiany cywilizacyjne prowadzące do zaburzeń psychicznych i neurologicznych.

- Polska neurologia boryka się z wieloma problemami, które przekładają się na sytuację pacjentów z chorobami mózgu. Dlatego potrzebne są zmiany systemowe, które uczynią neurologię dziedziną priorytetową - apeluje, prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, zaznaczając, że już dziś leczenie chorób mózgu kosztuje więcej niż chorób kardiologicznych, onkologicznych i cukrzycy łącznie.

Jak podaje PTN, w Brain Planie dla Polski PTN postuluje m.in. wpisanie chorób mózgu do priorytetów polityki zdrowotnej państwa na najbliższe 20 lat oraz wpisanie neurologii na listę specjalizacji priorytetowych wobec kryzysu kadrowego, szczególnie w obrębie lecznictwa szpitalnego.

PTN postuluje również:

• Wyrównanie dostępu do procedur wysokospecjalistycznych w neurologii:
a. wyrównanie dostępu do leczenia stwardnienia rozsianego
w skali kraju,
b. refundacja leczenia jedynej, jak dotąd, metody leczenia postaci pierwotnie postępującej stwardnienia rozsianego,
c. objęcie refundacją w jak najszybszym trybie nowych terapii w neurologii i podtrzymanie refundacji obecnych w ramach programów lekowych,
d. objęcie refundacją wszystkich sprawdzonych pod względem medycznym terapii chorób rzadkich w neurologii (w szczególności choroby Fabry’ego).

• Zmianę wyceny i sposobu rozliczania oraz uproszczenie systemu raportowania (tzw. SMPT)
w programach lekowych.

• Zdjęcie ograniczenia czasowego dla hospitalizacji chorych (np. 3 dni dla padaczki, migreny,
8 dni dla udaru mózgu), co udrożni przepływ chorych i zmniejszy kolejki oczekujących.

• Stworzenie możliwości hospitalizacji jednodniowej dla chorych ze schorzeniami przewlekłymi, takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, których hospitalizacja niesie za sobą ryzyko przedłużenia i powikłań. Odpowiednia wycena takiej jednodniowej hospitalizacji, w ramach której można wykonać kompleksowe badania (MRI, EEG, psycholog, badania laboratoryjne etc.).

• Uporządkowanie sposobu kwalifikacji do zabiegów głębokiej stymulacji mózgu w neurologii
w systemie kwalifikacji i prowadzenia pacjenta po zabiegu neurochirurgicznym
przez wyspecjalizowane ośrodki neurologiczne (kwalifikacja – programowanie stymulatora
–programowanie farmakoterapii).

• Wprowadzenie pilotażowo programów wielospecjalistycznej opieki koordynowanej
w niektórych dziedzinach, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona
(lub szerzej choroby neurozwyrodnieniowe).

• Zmianę systemu wyceny porad ambulatoryjnych w neurologii (obecnie za pierwszą wizytę neurolog nie otrzymuje rekompensaty finansowej) oraz zróżnicowanie systemu wyceny
w zależności od referencyjności ośrodka leczącego.

• Rozwijanie dialogu na linii Ministerstwo Zdrowia – Narodowy Fundusz Zdrowia – Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – Parlamentarne Zespoły związane
z problematyką opieki zdrowotnej – organizacje pacjentów, a Polskie Towarzystwo Neurologiczne i jego sekcje (grupy eksperckie).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum