Pogłębia się kryzys kadrowy w neurologii. Prof. Rejdak: reforma systemu jest konieczna

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia13 września 2022 11:25

– Pogłębiający się kryzys kadrowy spowoduje w końcu, że karetki będą krążyły w poszukiwaniu funkcjonującego oddziału neurologicznego. Neurologia musi być dziedziną priorytetową, aby przyciągnąć młodych do specjalizacji – przekonuje prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN), które organizuje we wrześniu ważną konferencję naukowo-szkoleniową.

Pogłębia się kryzys kadrowy w neurologii. Prof. Rejdak: reforma systemu jest konieczna
Młodzi lekarze coraz mniej chętnie podejmują pracę w szpitalu. Wiąże się to z dużym obciążeniem, a słabą płacą. Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • W dniach od 14 do 17 września w Lublinie odbędzie się siódma edycja Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
  • Eksperci będą rozważać, jakie nowe metody diagnostyki i terapii chorób układu nerwowego warto wdrożyć oraz dyskutować o strategii rozwoju neurologii w Polsce
  • - Reforma neurologii jest konieczna. Dwa najważniejsze problemy, które nasuwają się od razu, to bardzo niskie wyceny procedur w neurologii oraz mało atrakcyjne warunki pracy w szpitalach - wymienia prof. Konrad Rejdak, prezes PTN 
  • Jak przekonuje, trzeba także wyposażyć neurologów w odpowiednie pakiety diagnostyczne. - Samo zniesienie limitów jest działaniem krótkowzrocznym, mało efektywnym i grozi zapaścią w systemie - tłumaczy

Prof. Konrad Rejdak: neurologia musi być dziedziną priorytetową

W środę 14 września rozpocznie się trwająca cztery dni VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Jakie kluczowe zagadnienia poruszą eksperci?

Prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego: Program konferencji jest bardzo bogaty. Tematycznie obejmuje zarówno naukowe i kliniczne aspekty leczenia chorób neurologicznych, jak i aspekty systemowe. Podczas konferencji będziemy dyskutować o reformie neurologii w Polsce, która jest konieczna, aby poprawić standardy opieki nad pacjentami. Jako środowisko bardzo cieszymy się z dużego postępu, jaki dokonał się w zakresie dostępu do nowoczesnych wysokospecjalistycznych terapii. Niemniej wiele wyzwań, zwłaszcza o charakterze systemowym, jeszcze przed nami.

Po pierwsze mamy do czynienia z niekorzystnym trendem demograficznym – rośnie liczba lekarzy emerytów, którzy podtrzymują system na swoich barkach. Po drugie – obserwujemy ucieczkę młodego pokolenia specjalistów do poradni ambulatoryjnych i spadek zainteresowania pracą w szpitalach. Trend powinien być odwrotny. Młodzi powinni walczyć o miejsca w dobrych placówkach szpitalnych, ponieważ to właśnie praca w szpitalu daje szansę na rozwój i poznanie nowoczesnych terapii. Tymczasem młodzi lekarze widząc, jakie muszą ponieść nakłady pracy w warunkach szpitalnych w stosunku do poziomu wynagrodzenia, wybierają poradnie.

Dlatego trzecim aspektem, na który chciałbym zwrócić uwagę, jest udział młodych neurologów w Zjeździe Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Umożliwiamy im szeroki dostęp do programu, udostępniamy pole do prezentacji doniesień naukowych, ciekawych przypadków i swojej działalności organizacyjnej.

Udział w konferencji wezmą także przedstawiciele Europejskiej Akademii Neurologii. Prof. Claudio Bassetti przybliży wizję tej organizacji w zakresie rozwiązań systemowych w zakresie neurologii ogólnej.

Nowością będzie sympozjum neurologii rodzinnej. To szczególnie ważne dla mnie przedsięwzięcie. Zaprosiliśmy na nie dużą rzeszę lekarzy rodzinnych, którzy będą mieli okazję zapoznać się z głównymi schorzeniami neurologicznymi, jakie mogą spotkać w swojej praktyce na co dzień.

Jeśli mówimy o konieczności reorganizacji systemu opieki neurologicznej w Polsce, to co należałoby zmienić w pierwszej kolejności?

Podczas konferencji zapytamy dużą grupę naszych członków o opinię. Dwa najważniejsze problemy, które nasuwają się od razu, to bardzo niskie wyceny procedur w neurologii oraz mało atrakcyjne warunki pracy w szpitalach. Pogłębiający się kryzys kadrowy spowoduje w końcu, że karetki będą krążyły od miejsca do miejsca w poszukiwaniu funkcjonującego oddziału neurologicznego.

Reforma neurologii w Polsce jest konieczna - mówi prof. Konrad Rejdak Fot. PTWP
Reforma neurologii w Polsce jest konieczna - mówi prof. Konrad Rejdak Fot. PTWP

Jak zdaniem Profesora można ograniczyć ten kryzys?

Neurologia musi być dziedziną priorytetową, aby przyciągnąć młodych ludzi do specjalizacji, a choroby układu nerwowego – priorytetem polityki zdrowotnej. Dzisiaj młodzi lekarze nie chcą pracować w szpitalu, bo wiedzą, że wiąże się to z dużym obciążeniem, a słabą płacą, więc wybierają poradnie. To odwrócenie piramidy szkolenia. Pozornie może się wydawać, że neurologów jest całkiem sporo, ale strategiczne miejsca pracy wciąż pozostają niezapełnione.

Po drugie, nie sztuką jest znieść limity na porady neurologiczne, trzeba jeszcze wyposażyć neurologów w odpowiednie pakiety diagnostyczne. Inaczej pacjent po kilku wizytach w poradni i tak trafi do szpitala. Samo zniesienie limitów jest działaniem krótkowzrocznym, mało efektywnym i grozi zapaścią w systemie.

Szersze pakiety diagnostyczne, system referencyjności. "To nie będzie koncert życzeń"

Należy w końcu przenieść ciężar opieki nad pacjentem ze szpitali na poradnie specjalistyczne.

Pacjenci powinni być diagnozowani w poradniach wyposażonych w poszerzone pakiety diagnostyczne. Brakuje nam również systemu referencyjności. Dla systemu wszystkie poradnie są jednakowe, mimo że mamy wiele poddziedzin w neurologii. Należy wyszczególnić poradnie o podwyższonym stopniu specjalizacji, profilowane na konkretne grupy schorzeń.

Nie chcemy, aby cały ciężar diagnostyki spoczywał na szpitalach. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że rośnie liczba pacjentów w podeszłym wieku, z wielochorobowością, którzy nie przeżyją w domu, bo wymagają specjalistycznej opieki, którą państwo musi zapewnić. Neurologia coraz częściej zastępuje w tym zakresie oddziały internistyczne, których mamy coraz mniej.

Jeśli mamy rozmawiać na konferencji o zmianach systemowych, muszą być obecni decydenci. Będą obecni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia?

Tak, zaproszenie przyjął wiceminister Maciej Miłkowski, przedstawiciele władz woj. lubelskiego i eksperci z Europejskiej Akademii Neurologii. Będziemy zatem rozmawiać w znamienitym gronie. Nie będzie to koncert życzeń, a dyskusja, co jest możliwe i w jakiej kolejności może być realizowane. Chcemy także podziękować ministrowi Miłkowskiemu za poparcie zmian w programach lekowych i poprawę dostępności do leczenia w neurologii. W ostatnich latach odnotowaliśmy olbrzymi skok w tym zakresie.

Jedną z kluczowych i szeroko dyskutowanych w ostatnim czasie jest refundacja leku Zolgensma w leczeniu najmłodszych pacjentów z SMA. Które jeszcze refundacje uznałby Profesor za przełomowe?

Refundacją objęta została nie tylko Zolgensma, ale także risdiplam. Osoby z SMA mają teraz zapewniony dostęp do pełnej palety leków stosowanych w leczeniu tej choroby. Nie można zatem mówić, że są grupy pacjentów, które ucierpiały na refundacji nowych leków.

Po drugie, doczekaliśmy się programu lekowego w leczeniu pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą. Ten temat zawsze był pomijany, pacjenci musieli sami płacić za leczenie. Stale wprowadzamy zmiany i oczekujemy kolejnych zmian w obowiązującym systemie leczenia chorych ze stwardnieniem rozsianym (SM). To jedna z priorytetowych grup pacjentów.

W poprzednich latach udało się także zwiększyć dostęp do terapii zaawansowanych w chorobie Parkinsona. Przełomowym osiągnięciem w zakresie leczenia udarów niedokrwiennych mózgu było wprowadzenie programu trombektomii mechanicznej. System działa bardzo sprawnie, pomimo pandemii, rośnie liczba pacjentów, u których zastosowano tę procedurę. Mamy też duży postęp w leczeniu chorób rzadkich – dostęp do leczenia super drogimi lekami zyskali pacjenci z chorobą Pompego, chorobą Fabry'ego, a mamy nadzieję, że za chwilę będzie możliwe także leczenie choroby Devica.

Prof. Konrad Rejdak, neurolog, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i kierownik naukowy VII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum