×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pilotaż trombektomii mechanicznej w leczeniu udarów to ważne osiągnięcie

Autor: pwx/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 07 października 2019 16:09

Wdrożenie mechanicznego leczenia udaru mózgu jest osiągnięciem niezwykłym. Co ważne, umożliwiono realizowanie tej procedury także przez kardiologów - mówi nam prof. Krystian Wita, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, zwracając uwagę na szybkie tempo przyrostu liczby trombektomii w tym ośrodku.

Pilotaż trombektomii mechanicznej w leczeniu udarów to ważne osiągnięcie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem prof. Krystiana Wity, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, konsultanta wojewódzkiego w dz. kardiologii, zasadnicze wyzwanie organizacyjne stojące dzisiaj przed systemem ochrony zdrowia to braki kadrowe lekarzy i pielęgniarek. To jeden z istotnych wątków dyskusji jaki zdaniem profesora należy podjąć podjąć podczas nadchodzącego V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) w Katowicach, w marcu 2020 r.

Natomiast jako osiągnięcia profesor wskazuje wyniki leczenia w programie KOS-zawał oraz rozwijający się pilotaż trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu.

Jak podkreśla profesor, niezwykłym osiągnięciem jest wdrożenie trombektomii mechanicznego leczenia ostrego niedokrwiennego udaru mózgu. Zarządzenie prezesa NFZ umożliwiło wykonywanie tych zabiegów nie tylko przez zespoły radiologów i chirurgów naczyniowych, ale także przez kardiologów, co odbywa się z korzyścią dla pacjenta.

Pilotaż mechanicznego leczenia udaru mózgu początkowo realizowany w 7 ośrodkach, od lipca 2019 r. obejmuje 15 szpitali. W I półroczu w 7 ośrodkach wykonano 485 trombektomii. Tempo przyrostu liczby tych zabiegów w Górnośląskim Centrum Medycznym jest bardzo szybkie. W ośrodku do czerwca wykonano 56 zabiegów, a aż 50 kolejnych tylko w okresie od 1 lipca do 18 września.

- Takie leczenie udaru jest przede wszystkim dobre dla pacjenta, ale i efektywne, biorąc pod uwagę mniejsze koszty pośrednie wynikające ze zmniejszenia skali inwalidztwa i wydłużenie czasu obecności na rynku pracy - mówi prof. Krystian Wita.

W jego ocenie, żeby ta metoda leczenia udarów przyniosła odczuwalne skutki społeczne, konieczne jest dążenie do takiej struktury organizacyjnej, gdzie jeden ośrodek wykonujący trombektomię mechaniczną przypada na jeden milion mieszkańców.

Wypowiedź zarejestrowana 18 września br., podczas spotkania Rady Programowej V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który 5 i 6 marca 2020 r. odbędzie się w Katowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum