Pasożyt lekiem w SM?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2017 13:44

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego badają możliwości użycia nicieni w walce z chorobami autoimmunologicznymi.

Pasożyt lekiem w SM?
Ośrodek prowadzi rozmowy z branżowymi inwestorami po to, by móc przeprowadzić podobne badania na ludziach. Fot. Fotolia

Dr Katarzyna Donskow-Łysoniewska z Zakładu Parazytologii na Wydziale Biologii UW zakaziła nicieniami myszy chore na stwardnienie rozsiane. Po nieco ponad tygodniu postępowanie objawów stwardnienia rozsianego udało się zahamować.

Badaczka rozważa czy podobny mechanizm może działać również u ludzi, nie tylko cierpiących na SM, ale też inne schorzenia autoimmunologiczne. Aby to sprawdzić naukowcy planują przeprowadzić podobne badania u myszy z chorobą Alzheimera - pisze Rzeczpospolita.

Wcześniej zauważono, że zakażenie niektórymi pasożytami łagodzi objawy pewnych chorób - alergii, astmy, łuszczycy, zapalenia stawów czy choroby Leśniowskiego-Crohna. Obecnie bada się użycie nicieni (tęgoryjca dwunastnicy) właśnie w terapii chorób autoimmunologicznych - a stwardnienie rozsiane do nich należy.

Badaczka w doświadczeniu wykorzystała zdolność pasożytów do hamowania odpowiedzi immunologicznej swojego żywiciela, co pozwala im przez długi czas zasiedlać organizm, nie wywołując reakcji zapalnej.

Tym samym u osób z chorobami autoimmunizacyjnymi obecność nicieni jelitowych w organizmie skutkuje zahamowaniem nadmiernej reakcji zapalnej i w konsekwencji objawów chorób, takich jak niespecyficzne choroby zapalne jelit, a nawet stwardnienie rozsiane.

Obecnie Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii złożył wniosek patentowy a także prowadzi rozmowy z branżowymi inwestorami po to, by móc przeprowadzić podobne badania na ludziach.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum