×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy lek na alzheimera. „Wpływa na podstawowy proces chorobowy, a nie tylko na objawy”

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia./FDA/Time.com13 lutego 2023 18:45

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła lek Leqembi (lecanemab-irmb) w ramach przyspieszonej procedury zatwierdzania do leczenia choroby Alzheimera. Leqembi jest drugim z nowej kategorii leków zatwierdzonych do leczenia choroby Alzheimera, które są ukierunkowane na podstawową patofizjologię choroby.

Nowy lek na alzheimera. „Wpływa na podstawowy proces chorobowy, a nie tylko na objawy”
Alzheimer: uszkadza mózg. Mechanizm nie jest do końca poznany. Fot. Shutterstock
  • Choroba Alzheimera jest nieodwracalnym, postępującym zaburzeniem mózgu
  • Charakteryzuje się ona zmianami w mózgu – w tym płytkami amyloidu beta i splątkami neurofibrylarnymi lub tau – które powodują utratę neuronów i ich połączeń
  • Działanie Leqembi (lecanemab) opiera się na zaobserwowanym zmniejszeniu płytki amyloidu beta, markera choroby Alzheimera

Alzheimer to zmiany w mózgu. Poznane tylko częściowo

Choroba Alzheimera powoli niszczy pamięć i zdolność myślenia, a ostatecznie zdolność wykonywania prostych zadań. Chociaż konkretne przyczyny choroby Alzheimera nie są w pełni znane, charakteryzuje się ona zmianami w mózgu – w tym płytkami amyloidu beta i splątkami neurofibrylarnymi lub tau – które powodują utratę neuronów i ich połączeń. Zmiany te wpływają na zdolność osoby do zapamiętywania i myślenia.

- Choroba Alzheimera niezmiernie upośledza życie tych, którzy na nią cierpią i ma druzgocący wpływ na ich bliskich – powiedział Billy Dunn, lekarz medycyny, dyrektor Biura Neurologii w Centrum Oceny i Badań Leków FDA. - Ta opcja leczenia jest najnowszą terapią ukierunkowaną i wpływającą na podstawowy proces chorobowy choroby Alzheimera, a nie tylko na leczenie objawów choroby.

Lek Leqembi został dopuszczony przy użyciu procedury przyspieszonego zatwierdzania, w ramach której FDA może zatwierdzać leki stosowane w poważnych stanach chorobowych , gdy istnieje niezaspokojona potrzeba medyczna i wykazano, że lek ma wpływ na zastępczy punkt końcowy , który z uzasadnionym prawdopodobieństwem przewiduje korzyść kliniczną dla pacjentów . Niedawno ogłoszono wyniki randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego fazy 3 w celu potwierdzenia korzyści klinicznych leku, a agencja przewiduje, że wkrótce otrzyma dane.

Naukowcy ocenili skuteczność Leqembi w badaniu

  • :z podwójnie ślepą próbą,
  • kontrolowanym placebo,
  • w grupach równoległych,
  • w celu ustalenia dawki, z udziałem 856 pacjentów z chorobą Alzheimera.

Leczenie rozpoczęto u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych lub łagodnym stadium otępienia i potwierdzoną obecnością patologii amyloidu beta. Pacjenci otrzymujący leczenie wykazywali istotną, zależną od dawki i czasu redukcję blaszek amyloidowych beta, przy czym u pacjentów otrzymujących zatwierdzoną dawkę lekanemabu, 10 miligramów/kg co dwa tygodnie, stwierdzono statystycznie istotne zmniejszenie blaszek amyloidowych w mózgu od wartości początkowej do 79. do ramienia placebo, w którym nie zaobserwowano zmniejszenia liczby płytek amyloidu beta. 

Działanie leku Leqembi opiera się na zaobserwowanym zmniejszeniu płytki amyloidu beta, markera choroby Alzheimera. Płytki amyloidu beta oznaczano ilościowo za pomocą obrazowania pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) w celu oszacowania poziomów blaszek beta amyloidu w mózgu w zbiorze obszarów mózgu, które prawdopodobnie są szeroko dotknięte patologią choroby Alzheimera, w porównaniu z obszarem mózgu, który ma być oszczędzony przez taką patologię. 

Badania pokazują, że w przypadku osób  w początkowym stadium choroby infuzje dwa razy w miesiącu mogą spowolnić spadek funkcji poznawczych nawet o 27 proc.. Co być może ważniejsze, lekanemab wydaje się również pomagać ludziom w kontynuowaniu codziennych czynności przez dłuższy czas w porównaniu z osobami, które go nie przyjmują.

Jak określono w ulotce informacyjnej, leczenie produktem Leqembi rozpoczyna się u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych lub łagodnym stadium otępienia, czyli populacji, w której leczenie badano w badaniach klinicznych.

Aprobata Leqembi została przyznana firmie Eisai R&D Management Co., Ltd.

Jak informuje magazyn Time, Leqembi właśnie pojawił się w Stanach Zjednoczonych w sprzedaży.  Zła wiadomość jest taka, że ​​koszt leczenia wynoszący 26,5 tys. dolarów rocznie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum