Nowe uzdrowisko już oficjalnie. W grudniu przepisy wchodzą w życie

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Dziennik Ustaw30 listopada 2022 19:30

W grudniu 2022 roku w życie wejdzie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania statusu uzdrowiska sołectwom Latoszyn i Podgrodzie, położonym na obszarze gminy Dębica. Dokument opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

Nowe uzdrowisko już oficjalnie. W grudniu przepisy wchodzą w życie
Nowe uzdrowisko staje się w faktem. W grudniu przepisy wchodzą w życie Fot. Shutterstock
  • 22 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania statusu uzdrowiska sołectwom Latoszyn i Podgrodzie, położonym na obszarze gminy Dębica
  • Przepisy, na podstawie których nowe uzdrowisko stanie się faktem, wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia dokumentu, czyli jeszcze w grudniu 2022
  • W uzdrowisku "Latoszyn" będą leczone choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, układu nerwowego, układu trawienia, otyłość, choroby skóry i choroby kobiece
  • Są tu złoża naturalnych surowców leczniczych. Ponadto występuje tu naturalny surowiec leczniczy – woda mineralna 0,265 proc., siarczanowo-wapniowa z ujęcia "Latoszyn/Dębica W-1"

Nowe uzdrowisko staje się faktem. W grudniu przepisy wchodzą w życie

22 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania statusu uzdrowiska sołectwom Latoszyn i Podgrodzie, położonym na obszarze gminy Dębica. Przepisy, na podstawie których nowe uzdrowisko stanie się faktem, wejdą w życie po upływie 14 dni, czyli jeszcze w grudniu 2022.

Dokument zawiera cztery punkty. Pierwszy stwierdza, że "sołectwom Latoszyn i Podgrodzie, położonym na obszarze gminy Dębica, w powiecie dębickim, w województwie podkarpackim, nadaje się status uzdrowiska".

Następnie wskazano, że uzdrowisko otrzymuje nazwę „Uzdrowisko Latoszyn”, a jego granice obejmują sołectwa Latoszyn i Podgrodzie.

- Możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze ochrony uzdrowiskowej została potwierdzona przez ministra zdrowia decyzją Nr 60 z dnia 6 lipca 2011 roku, która została zmieniona decyzją z dnia 16 września 2020 roku, ustalając na podstawie przedstawionego świadectwa (potwierdzającego właściwości lecznicze naturalnych surowców leczniczych i klimatu) kierunki lecznicze: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne i choroby układu nerwowego – czytamy w uzasadnieniu.

Będą tu leczyć m.in. choroby reumatologiczne, neurologiczne, otyłość, choroby skóry

W dokumencie wskazano, że obszar uzdrowiska „Latoszyn” spełnia zawarte w ustawie uzdrowiskowej warunki, tj.:

  • Posiada udokumentowane złoża naturalnych surowców leczniczych o potwierdzonych właściwościach leczniczych na zasadach określonych w ustawie uzdrowiskowej. Na obszarze uzdrowiska Latoszyn występuje naturalny surowiec leczniczy – woda mineralna 0,265%, siarczanowo wapniowa z ujęcia „Latoszyn/Dębica W-1” pochodzący ze złoża wód podziemnych zlokalizowanego w miejscowości Latoszyn, gmina Dębica.
  • Posiada klimat o właściwościach leczniczych, potwierdzonych na zasadach określonych w ustawie uzdrowiskowej. (...) Może być wykorzystywany w lecznictwie uzdrowiskowym w zakresie następujących kierunków leczniczych: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby układu trawienia, otyłość, choroby skóry i choroby kobiece.
  • Na obszarze uzdrowiska Latoszyn znajdują się zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, przygotowane do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, tj. zakład przyrodoleczniczy i basen leczniczy.

- Z przeprowadzonych badań wynika, że na terenie przewidzianym pod lecznictwo uzdrowiskowe występują odpowiednie warunki bioklimatyczne do prowadzania lecznictwa uzdrowiskowego. Klimat projektowanego uzdrowiska Latoszyn charakteryzuje się korzystnymi warunkami do prowadzenia klimatoterapii w zakresie aeroterapii i kinezyterapii, ponadto nie wpływa obciążająco na organizm osób przebywających w uzdrowisku, także w zakresie jakości powietrza - wskazano w uzasadnieniu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum