Nowe ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu stwardnienia rozsianego

Autor: biotechnologia.pl/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2016 20:07

Przybyło sześć ośrodków prowadzących leczenie SM terapiami drugorzutowymi w trzech województwach: wielkopolskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Nowe placówki dają szansę na poprawę sytuacji, gdyż placówek specjalizujących się w leczeniu stwardnienia rozsianego jest za nadal mało.

Nowe ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu stwardnienia rozsianego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce ze stwardnieniem rozsianym żyje ponad 40 tys. osób, a tymczasem leczeniem objętych jest niespełna 10 tys. chorych, w tym ok. 9 tys. to pacjenci leczeni I linią terapeutyczną, a nieco ponad 870 otrzymuje leczenie drugoliniowe, dedykowane pacjentom w zaawansowanym stadium choroby.

Obecnie chorzy mogą skorzystać ze 121 ośrodków prowadzących leczenie I-liniowe i 40 II-liniowe. Szansą na poprawę tej sytuacji są nowe placówki, które uzyskały zgodę na leczenie pacjentów.

Niedoszacowana liczba ośrodków specjalizujących się w leczeniu SM terapiami drugorzutowymi to problem, który dotyczy całej Polski. Zbyt wygórowane kryteria narzucone przez NFZ bardzo mocno zawężają listę placówek mogących realizować program lekowy.

To z kolei odbija się na pacjentach, którzy pomimo zaawansowania choroby i wskazania do leczenia lekami skuteczniejszymi, wciąż pozostają na leczeniu I-liniowym, gdyż często nie mają możliwości skorzystania w swoim najbliższym otoczeniu z terapii II-liniowych im zalecanych.

- Pacjenci migrują między województwami, szukając pomocy, a miesięczne koszty leczenia wzrastają. Dlatego chorzy marzą, by takich ośrodków, w których mogliby się leczyć było w naszym kraju jak najwięcej - komentuje dla sytuację dla portalu biotechnologia.pl prof. Przemysław Nowacki z Kliniki Neurologii SPSK nr 1 w Szczecinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Nowe  ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu zaawansowanej postaci stwardnienia rozsianego:
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu.

Więcej: biotechnologia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum