• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Nie będzie skierowań do sanatorium na NFZ. Ogromne zmiany w przepisach

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia16 czerwca 2022 20:00

Sanatorium NFZ według nowych zasad. Ministerstwo Zdrowia  szykuje rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących leczenia uzdrowiskowego. Chodzi o  to, aby to nie lekarz, a pacjent mógł decydować, w którym sanatorium czy uzdrowisku będzie się leczyć.

Nie będzie skierowań do sanatorium na NFZ. Ogromne zmiany w przepisach
Sanatorium na NFZ. Koniec skierowań do sanatorium na NFZ. Ministerstwo Zdrowia szykuje duże zmiany w przepisach Fot. AdobeStock
 • Szykują się rewolucyjne zmiany w zasadach wyjazdów do sanatorium na NFZ
 • Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w kwietniu w rozmowie z "Faktem", że rozpoczęły się prace nad zmianą zasad dotyczących kierowania pacjentów do sanatorium z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)
 • To pacjent, a nie lekarz NFZ, będzie decydował, gdzie jechać na leczenie
 • Jak dowiedzieliśmy się w resorcie, planowana reforma przewiduje m.in.  stworzenie odpowiedniego systemu teleinformatycznego. W rezultacie bowiem pacjent dostawał będzie kod, którym będzie mógł zarejestrować się na pobyt
 • Prace są na wstępnym etapie, a nowelizacja przepisów nie przewiduje zmian w zakresie finansowania leczenia uzdrowiskowego. Zabiegi nadal będą finansowane przez NFZ, a chory dopłacał będzie do zakwaterowania 

Sanatorium NFZ. Rewolucja w zasadach wyjazdów do uzdrowiska 

O tym, że opracowywane są zmiany w przepisach dotyczących leczenia uzdrowiskowego minister Niedzielski opowiedział na początku kwietnia. Jak zdradził, najważniejsza zmiana będzie polegać na tym, że to nie lekarz będzie wybierał miejsce, do którego jechać ma pacjent, a sam zainteresowany. 

Jak dowiedzieliśmy się w resorcie zdrowia, planowana reforma ma poprawić dostępność do leczenia uzdrowiskowego, w tym skrócić czas oczekiwania chorych na leczenie. Obecnie do niektórych sanatoriów trzeba czekać w kolejce nawet trzy lata.

Z reformą wiąże się konieczność stworzenia odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Jeśli przepisy zostaną znowelizowane, pacjent nie będzie musiał już dostarczać skierowana od lekarza do Narodowego Funduszu Zdrowia (obecnie ma na to 30 dni), a jedynie otrzyma kod, którym będzie mógł zarejestrować swój pobyt w określonym ośrodku. 

- Celem jest wzmocnienie podmiotowej roli pacjenta, tak aby miał większy wpływ na miejsce i termin realizacji skierowania - podkreśla specjalista w biurze komunikacji MZ. 

Wcześniej, w rozmowie z "Faktem", minister Niedzielski tłumaczył, że reforma będzie stanowić ogromny przeskok jakościowy. - Chcemy, by pieniądze szły za pacjentem. Będą wybierać te ośrodki, które gwarantują wysokie standardy. To zachęci także sanatoria do inwestycji - wyjaśniał. 

Sanatorium NFZ. Kiedy zmiany w przepisach? "Prace są na wstępnym etapie"

Co istotne, nowelizacja przepisów nie przewiduje zmian w zakresie finansowania leczenia uzdrowiskowego. Zabiegi nadal będą finansowane przez NFZ, a chory dopłacał będzie do zakwaterowania i opłacał dojazd do sanatorium. 

Na razie jednak resort nie wskazuje konkretnego terminu wprowadzenia planowanych zmian.

- Prace legislacyjne oraz tworzenie systemu teleinformatycznego są na wstępnym etapie. Z uwagi na zakres prac niezbędnych do wdrożenia planowanych zmian nie jest możliwe wskazanie konkretnego terminu ich wprowadzenia - informuje biuro prasowe.

Nowe opłaty za sanatorium z NFZ

Dodajmy, że od maja 2022 obowiązują nowe zasady wyjazdów do sanatorium na NFZ. Chodzi o koszty pobytu na leczeniu uzdrowiskowym. Wyższe są opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie.

Opłaty za sanatorium NFZ. Nowe stawki wynoszą (w zł za dzień):

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (32,6 - od 1 października do 30 kwietnia/40,9 - od 1 maja do 30 września);
 • pokój jednoosobowy w studiu (26,1/37,4);
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (24,9/33,2);
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5/27,3);
 • pokój dwuosobowy w studiu (16,5/24,9);
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (14,2/19,5);
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5/14,8);
 • pokój wieloosobowy w studiu (11,9/13,6);
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (10,6/11,9).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum