Neurologia pominięta w Krajowym Planie Odbudowy. Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka: to błąd

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia   • 20 lipca 2021 12:23

W ostatnich latach zwiększano nakłady na neurologię, co skutkuje lepszymi wynikami leczenia. Potrzebne są kolejne inwestycje w tę dziedzinę - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Neurologia pominięta w Krajowym Planie Odbudowy.  Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka: to błąd
Neurologia w Polsce wymaga dalszych nakładów - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka; FOT. PTWP
  • Notujemy w Polsce wysoką śmiertelność spowodowaną udarami mózgu - przypomina dr Małgorzata Gałązka-Sobotka
  • To jeden z ważniejszych powodów, dla których inwestycje w neurologię są dziś koniecznością - zaznacza ekspertka
  • Zwraca uwagę, że pandemia wygenerowała wiele następstw i powikłań o charakterze neurologicznym, wymagających długotrwałej pocovidowej opieki
  • Raport Europejskiej Rady Mózgu już 10 lat temu wskazywał, że onkologia z kardiologią, reumatologią i diabetologią kosztują mniej niż choroby mózgu

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wskazuje, że, w części zdrowotnej Krajowego Planu Odbudowy nie znalazła się neurologia.

Przybywa pacjentów dotkniętych chorobami neurologicznymi

- To musi dziwić. Po pierwsze dlatego, że mamy już ogromną populację chorych dotkniętych chorobami neurologicznymi. Po drugie notujemy w Polsce wysoką śmiertelność spowodowaną udarami mózgu. Po trzecie inwestycje w ten obszar opieki są koniecznością - wylicza.

Dodaje: - Ostatnie lata, kiedy zwiększano nakłady na leczenie neurologiczne dowodzą, że możemy w tym zakresie osiągać coraz lepsze wyniki, ale nadal w tej dziedzinie mamy bardzo dużo do zrobienia.

- Po czwarte pamiętajmy, że pandemia wygenerowała wiele następstw i powikłań mających charakter neurologiczny. Dlatego właśnie na neurologach spoczywa ciężar leczenia tej duży grupy pacjentów, wymagających także długotrwałej pocovidowej opieki realizowanej przez wielodyscyplinarne zespoły specjalistów - stwierdza dr Gałązka-Sobotka.

Leczenie udaru mózgu wymaga współpracy ośrodków

W jej opinii nie ulega wątpliwości, że w opiece nad pacjentami z udarami mózgu - w tym wymagającymi zastosowania trombektomii mechanicznej - należy podążać w kierunku wzmacniania opieki koordynowanej i kompleksowej.

- Taki model powinien być oparty o zintegrowaną współpracę ośrodków, które zagwarantują osobie z udarem świadczenia o możliwe najwyższej jakości, bez względu na miejsce zamieszkania pacjenta - konkluduje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka wskazując, że jednym z największych wyzwań w polskim systemie ochrony zdrowia jest pilna potrzeba niwelowania regionalnych nierówność w dostępie do leczenia.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas sesji pt. "Nowoczesne leczenie udaru mózgu - wymiar medyczny i społeczny" w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).

***

Choroby mózgu: wyzwanie dla opieki zdrowotnej i społeczeństw

- Choroby mózgu stanowią prawdziwe wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej i społeczeństw, zarówno obecnie, jak i w okresie najbliższych 15-20 lat - podkreślał w niedawnej rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- Neurologia jest ogromnie zróżnicowana pod względem chorób, którymi się zajmuje. To m.in. udary mózgu, padaczka, ale także migreny i neuroinfekcje. To choroby neurozwyrodnieniowe, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, ale także stwardnienie rozsiane i inne choroby autoimmunologiczne - wylicza prof. Jarosław Sławek.

- Neurolodzy zajmują się również urazami głowy i zaburzeniami snu. Spektrum jest szerokie, co stanowi także prawdziwe wyzwanie w procesie kształcenia i świadczenia usług medycznych, ponieważ dzielimy neurologów na ogólnych i tych zajmujących się tymi specyficznymi dziedzinami - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

W jego ocenie choroby mózgu, obok onkologii i chorób serca, stanowią grupę schorzeń, która jest największym wyzwaniem dla pacjentów, systemu opieki zdrowotnej i dla państwa, które musi ponosić koszty. - A te w przypadku chorób mózgu są ogromne. Raport Europejskiej Rady Mózgu już 10 lat temu wskazywał, że onkologia z kardiologią, reumatologią i diabetologią kosztuje mniej, niż choroby mózgu, oddziałujące w ogromnym stopniu na jakość życia pacjentów - wyjaśniał ekspert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum