×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Neurologia dziedziną priorytetową. 3 sierpnia rozporządzenie sankcjonujące zmianę wchodzi w życie

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAPOpublikowano: 02 sierpnia 2023 19:00Zaktualizowano: 02 sierpnia 2023 19:24

2 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia ws. określenia priorytetowych dziedzin medycyny. Dokument zakłada wpisanie neurologii na listę "priorytetowych".

Neurologia dziedziną priorytetową. 3 sierpnia rozporządzenie sankcjonujące zmianę wchodzi w życie
Neurologia dziedziną priorytetową. 3 sierpnia rozporządzenie sankcjonujące zmianę wchodzi w życie Fot. AdobeStock

 

Neurologia dziedziną priorytetową. Opublikowano rozporządzenie MZ

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 3 sierpnia z mocą od dnia 1 lipca 2023 roku.

O wpisanie neurologii na listę specjalizacji priorytetowych apeluje od dawna Polskie Towarzystwo Neurologiczne.

W związku z przewidywanym zwiększeniem zachorowalności na choroby neurologiczne spodziewane jest zwiększenie zapotrzebowania na świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii. Jednocześnie na 4551 lekarzy neurologów wykonujących zawód 2396 lekarzy jest powyżej 55 lat (stan z grudnia 2022 r.), a co za tym idzie w najbliższych kilkunastu latach spodziewany jest znaczny spadek liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii.

W dziedzinach priorytetowych minister zdrowia, co do zasady, przyznaje więcej miejsc rezydenckich, niż w pozostałych dziedzinach medycyny. Dodatkową zachętą jest także wyższe wynagrodzenie otrzymywane przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie priorytetowej w trybie rezydenckim.

Efektem zmian w przepisach ma być zwiększenie liczby lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii, co w przyszłości zapewni zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki zwiększeniu liczby lekarzy neurologów pacjenci cierpiący na schorzenia neurologiczne uzyskają łatwiejszy i szybszy dostęp do lekarzy specjalistów i do specjalistycznych świadczeń neurologicznych.

W Polsce jest około 5 mln osób chorych na choroby neurologiczne - nie licząc pacjentów z udarami mózgu. Leczenie chorób mózgu kosztuje więcej, niż chorób kardiologicznych, onkologicznych i cukrzycy łącznie - informuje Polskie Towarzystwo Neurologiczne.

Według ostatnich światowych szacunków - co trzecia osoba doświadczy w swoim życiu zaburzeń funkcjonowania mózgu.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum