Neurolog: Małopolska potrzebuje nowych punktów leczenia udaru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 października 2019 16:48

Potrzebne jest utworzenie oddziału udarowego pomiędzy Krakowem a Tarnowem, np. w Brzesku, oraz ośrodka leczenia metodą trombektomii mechanicznej na południu Polski, np. w Nowym Targu - ocenił konsultant wojewódzki ds. neurologii dla Małopolski dr Ryszard Nowak.

Neurolog: Małopolska potrzebuje nowych punktów leczenia udaru
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Szybkość działania w leczeniu udarów mózgu jest niezwykle ważna- podkreślił konsultant wojewódzki ds. neurologii dla Małopolski dr Ryszard Nowak podczas sobotniego (26 października) briefingu prasowego w Krakowie, zorganizowanego przy okazji konferencji naukowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Jak ocenił, potrzebne jest utworzenie oddziału udarowego pomiędzy Krakowem a Tarnowem, np. w Brzesku. - Region ten, mimo że jest szpital w Bochni i Brzesku, nie ma oddziału udarowego, a czas jest ważny i pacjent powinien jak najszybciej trafić do oddziału udarowego - wyjaśnił dr Nowak. Dodał, że łączna liczba pacjentów z udarem mózgu w woj. małopolskim to prawie 7 tys.; poddanych leczeniu trombolizą było w ub.r. 12-15 proc. z tej grupy. Małopolskie oddziały udarowe dążą do leczenia tą metodą 20 proc. pacjentów z udarem mózgu.

W przypadku udarów mózgu - tromboliza, czyli lek który daje możliwość rozpuszczenia zatoru lub zakrzepu w tętnicach mózgu, jest skuteczna jeżeli zostanie podana do 4,5 godziny od chwili wystąpienia pierwszych objawów udaru (zaburzenia mowy i widzenia, asymetria twarzy, opadanie jednego kącika ust i nagłe osłabienie kończyn).

Jak ocenił konsultant, w najbliższym czasie koniecznością będzie też powołanie ośrodka trombektomii mechanicznej na południu Polski - zapewne w Nowym Targu. "Pacjenci z odległych miejscowości, nawet z transportem helikopterem, mają mniejsze szanse, aby odpowiednio szybko dotrzeć do ośrodka leczenia metodą trombektomii w Krakowie" - powiedział.

Trombektomia mechaniczna jest uzupełnieniem leczenia udarów, polega na mechanicznym usuwaniu zatorów i zakrzepów z tętnic mózgowych. W Małopolsce ośrodkiem, który wykonuję tę procedurę, jest Klinika Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - tzw. ośrodek CITO. Do leczenia kwalifikowani są pacjenci, którzy nie uzyskają poprawy po leczeniu trombolizą lub tacy, którzy temu leczeniu nie mogą być poddani. Tu czas od zachorowania do wykonania procedury to 6 godzin.

- Aby usprawnić procedurę trombektomii mechanicznej oddziały neurologii w naszym województwie ściśle ze sobą współpracują - został utworzony tzw. łańcuch przeżycia pomiędzy zespołami ratownictwa medycznego, SOR-ami, oddziałami udarowymi i ośrodkiem CITO. W krakowskim ośrodku CITO miesięcznie wykonywanych jest 15 trombektomii - powiedział dr Nowak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum