×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Neurolodzy z Lublina opracują model opieki nad osobami z demencją

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP22 sierpnia 2023 07:09Aktualizacja: 22 sierpnia 2023 08:38

Naukowcy z Lublina opracują model opieki zdrowotnej nad osobami z demencją. Będzie on podstawą do wdrożenia zmian w tym zakresie we wszystkich krajach UE.

Neurolodzy z Lublina opracują model opieki nad osobami z demencją
Lubelscy naukowcy opracują plan modelu opieki. Fot. Shutterstock

 

Wyzwania dla neurologów 

- Szacuje się, że na choroby otępienne mózgu, w tym na alzheimera, choruje ok. 50 mln ludzi. Każdego roku diagnozowanych jest 10 mln nowych przypadków. Prognozy są bardzo niepokojące - liczba osób chorych na demencję może wzrosnąć na świecie do 82 mln w 2030 roku. W Polsce tym zaburzeniem dotkniętych jest nawet pół miliona osób. Tymczasem eksperci alarmują, że model opieki zdrowotnej nad tymi chorymi jest problemem, z którym boryka się cały świat - czytamy w Naszym Dzienniku.

Gazeta zaznacza, że właśnie dlatego międzynarodowy projekt, do którego zostali zaproszeni polscy naukowcy, ma wypracować rozwiązania pomocne w szybszym diagnozowaniu i leczeniu pacjentów w całej Europie.

Nasz Dziennik informuje, że zespół badaczy z Polski będzie działał pod kierunkiem prof. Konrada Rejdaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i współautora projektu w prestiżowym programie Horizon Europe.

- Jest to badanie, w którym podmioty medyczne, takie jak my, będą proponowały swoje własne rozwiązania, pomysły na to, w jaki sposób wpłynąć na naturalny przebieg otępienia. Pamiętajmy, że choroby neurozwyrodnieniowe przez długi czas przebiegają w postaci przedklinicznej, czyli utajonej. Procesy patologiczne się toczą, a objawy są jeszcze niezauważalne. Dopiero po paru latach dojdzie do ujawnienia się pierwszych problemów z pamięcią. Dlatego choroby otępienne są tak dużym wyzwaniem medycznym - wyjaśnia w rozmowie z Naszym Dziennikiem neurolog.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum