Neurolodzy krytycznie o zaleceniach NFZ w sprawie odstąpienia od zabiegów planowych

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 11:40

- Nie powinniśmy ograniczać dostępu chorym do opieki medycznej. To co jest planowe, planowe jest do czasu, potem będą gigantyczne zatory - tak Polskie Towarzystwo Neurologiczne odniosło się do zaleceń NFZ sugerujących ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Jak pisaliśmy 15 października, prof. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego CM UJ odnosząc się do zadanego przez nas pytania, czy wspomniane zalecenie to dobra decyzja, przyznał, że część planowych zabiegów rzeczywiście można odsunąć w czasie bez ryzyka dla pacjentów. Podkreślił jednak, że nie może dotyczyć to wszystkich zabiegów.

W poniedziałek (19 października) swoją opinię na ten temat przedstawiło PTN. Neurolodzy napisali: "Nie powinniśmy ograniczać dostępu chorym do opieki medycznej. To co jest planowe, planowe jest do czasu, potem będą gigantyczne zatory. Nie wszystkie zabiegi da się przełożyć na później".

Jednocześnie PTN wyjaśniło, że wspomniana decyzja NFZ: "Nie może (...) mieć także wpływu na realizację programów lekowych, które muszą być kontynuowane. A część z nich odbywa się w systemie planowych przyjęć". By zachować przyjęcia planowe w tym zakresie PTN przekonuje, że konieczne jest testowanie personelu medycznego.

Przypomnijmy, że zalecenie NFZ, sugerujące ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo, ukazało się  w środę (14 października). Zalecenia mają na celu minimalizowanie ryzyka transmisji infekcji Covid-19 oraz zapewnienie dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala.

Jednocześnie NFZ podkreśla, że przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum