Neurochirurdzy z Kielc operują guzy mózgu korzystając z egzoskopu

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia02 października 2021 12:45

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach operują guzy mózgu przy użyciu mikroskopu, który umożliwia śródoperacyjne barwienie guzów i tętnic mózgowych. Urządzenie posiada obrazowanie w postaci egzoskopu, a zespół widzi pole operacyjne na dużym ekranie, w 3D.

Neurochirurdzy z Kielc operują guzy mózgu korzystając z egzoskopu
- Nowa aparatura jest wykorzystywana głównie przy operacjach pacjentów z glejakami o wyższym, czyli trzecim, bądź czwartym stopniu złośliwości - mówi dr Sebastian Podlewski. Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
  • Nowa aparatura jest przez neurochirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykorzystywana głównie w operacjach glejaków
  • Urządzenie posiada obrazowanie w postaci egzoskopu - operator w specjalnych okularach widzi śródoperacyjny obraz już nie tylko w okularze mikroskopu, ale także na dużym ekranie w 3D
  • Aparatura każdego tygodnia będzie w szpitalu w Kielcach wykorzystywana w trakcie operacji dwóch, trzech pacjentów, bo chorych z glejakami przybywa

W komunikacie szpitala dr Sebastian Podlewski, kierownik Kliniki Neurochirurgii w WSzZ wyjaśnia, że nowa aparatura jest wykorzystywana głównie przy operacjach pacjentów z glejakami o wyższym, czyli trzecim, bądź czwartym stopniu złośliwości,  gdzie trudne jest określenie umownej granicy guza.

Neurochirurdzy zyskali możliwość precyzyjnego i radykalnego usunięcia guza

Nowy mikroskop umożliwia natomiast wybarwienie patologicznej tkanki - tłumaczy dr Podlewski, który dodaje, że to umożliwia neurochirurgom bardziej precyzyjne i radykalne usunięcie guza, widać bowiem, gdzie są jego granice.

 - Dla pacjentów oznacza to większe bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy operowany jest guz przy lub w strefach elokwentnych, czyli ośrodkach odpowiedzialnych za mowę oraz ruch. Wiemy, gdzie jest granica zmiany, można ją sobie uwidocznić i w tym momencie nie działamy na zasadzie wyczucia, bo widzimy jaka część nowotworu została jeszcze nieusunięta. Na podstawie doświadczenia jak i wybarwienia możemy podjąć decyzję czy jeszcze jakąś część należy usunąć, czy też odstąpić od dalszej resekcji - wskazuje neurochirurg.

To, że mikroskop posiada obrazowanie w postaci egzoskopu oznacza, że  operator w specjalnych okularach widzi śródoperacyjny obraz już nie tylko w okularze mikroskopu, ale także na dużym ekranie w trójwymiarze.

Przybywa chorych z glejakami

Dr Sebastian Podlewski szacuje, że aparatura każdego tygodnia będzie wykorzystywana w trakcie operacji dwóch, trzech pacjentów, bo chorych z glejakami przybywa. Mikroskop stosowany jest także w trakcie zabiegów usunięcia guzów przerzutowych, operacji tętniaków naczyń mózgowych oraz zabiegów w obrębie kręgosłupa.

W Klinice Neurochirurgii Szpitala Zespolonego w Kielcach miesięcznie wykonywanych jest od 100 do 150 operacji. Pomocy szukają tu zarówno pacjenci z województwa świętokrzyskiego, ale i z regionów ościennych.

Kierownik kliniki podkreśla, że zespół cały czas się rozwija, uczestniczy w licznych szkoleniach. Aktualnie lekarze testuje ''ramię O'', które pozwala zsynchronizować komputerową neuronawigację śródoperacyjną z obrazowaniem rentgenowskim, co pozwala na dokładniejsze, bardziej precyzyjne wprowadzenie implantów do kręgosłupa, pod kontrolą nawigacji.

Jak podaje szpital w Kielcach, zakup mikroskopu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum