Nadciśnienie może powodować neurotyzm. Naukowcy odkryli, jak ciśnienie krwi zmienia zachowanie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 listopada 2022 06:13

Odkryto, że wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.

Nadciśnienie może powodować neurotyzm. Naukowcy odkryli, jak ciśnienie krwi zmienia zachowanie
Nadciśnienie może przyczynić się do rozwoju neurotyzmu. Fot. AdobeStock
  • Wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu
  • Jest to cecha osobowości, która wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju
  • Badacze uwzględnili podstawowe parametry ciśnienia krwi, przy każdym z nich wykorzystując dane na temat ponad 700 tys. osób
  • Z przeprowadzonej analizy wynika, że wysokie ciśnienie podnosi poziom neurotyzmu, a w 90 proc. ma odpowiadać za to ciśnienie rozkurczowe

Nadciśnienie może nasilać neurotyzm

Wysokie ciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym zawałów i udarów. Wiązano je już z czynnikami psychicznymi, takimi jak lęki, depresja czy neurotyzm (cecha osobowości, której towarzyszy częste doświadczanie negatywnych emocji).

Jednak niewiele było wiadomo o tym, gdzie leży przyczyna, a gdzie skutek. Aby to rozstrzygnąć, badacze posłużyli się zaawansowaną analizą genetyczną i statystyczną.

Uwzględnili podstawowe parametry ciśnienia krwi, przy każdym z nich wykorzystując dane na temat ponad 700 tys. osób. Informacje pochodziły głównie od uczestników pochodzenia europejskiego.

Przyjrzeli się także czterem psychologicznym stanom - lękom, objawom depresyjnym, neurotyzmowi oraz subiektywnemu samopoczuciu.

Analiza wskazała, że wysokie ciśnienie podnosi poziom neurotyzmu. W 90 proc. ma odpowiadać za to ciśnienie rozkurczowe.

Ciśnienie krwi oddziałuje nie tylko na serce, ale także na mózg

Jak podkreślają badacze, ciśnienie krwi oddziałuje nie tylko na serce, ale także na mózg, co może wskazywać na mechanizm stojący za zauważoną zależnością.

- Neurotyczne osoby mogą być wrażliwe na krytykę ze strony innych, często same siebie krytykują i łatwo doświadczają niepokoju, złości, wrogości, objawów depresyjnych i nadmiernie obserwują swoje zachowanie - wyjaśniają naukowcy.

- Odpowiednie badania i kontrola ciśnienia krwi może przynieść korzyści, jeśli chodzi o zmniejszenie neurotyzmu, związanych z nim zaburzeń nastroju, a także w ograniczaniu chorób sercowo-naczyniowych - stwierdzają.

Więcej informacji znajduje się pod TYM adresem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum