×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ zapłaci za nowe świadczenie w szpitalach. Dostęp do innego ułatwi

Autor: oprac. JPP • Źródło: Ministerstwo Zdrowia14 marca 2023 07:10

NFZ zapłaci za nowe świadczenie gwarantowane w leczeniu szpitalnym, a dostęp do innego zostanie zwiększony. Obie zmiany zakłada opublikowane właśnie projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

NFZ zapłaci za nowe świadczenie w szpitalach. Dostęp do innego ułatwi
NFZ zapłaci za nowe świadczenie w szpitalach. Dostęp do innego ułatwi Fot. AdobeStock

 

NFZ zapłaci za nowe świadczenie w szpitalach. Dostęp do innego ułatwi

13 marca opublikowano i przekazano do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dokument wprowadza dwie zmiany na liście świadczeń gwarantowanych w szpitalach.

  • Pierwsza to dodaniu do wykazu świadczeń gwarantowanych nowego świadczenia „Embolizacja tętniaków wewnątrzczaszkowych za pomocą wewnątrzworkowego urządzenia do embolizacji tętniaków wewnątrzczaszkowych (flow disruptor)” wraz z warunkami jego realizacji.

- Zmianę tą wprowadza się w oparciu o rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (...) Przedmiotowe zmiany skutkować będą zwiększeniem opcji terapeutycznych w zakresie dotyczącym wyboru metody leczenia tętniaka wewnątrzczaszkowego, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczeniodawcy będą mieli możliwość dobierania odpowiedniej procedury medycznej w zależności od indywidualnej potrzeby pacjenta - argumentuje resort zdrowia.

  • Druga ze zmian polega na usunięciu, w lp. 56 załącznika nr 4 do rozporządzenia, określającego warunki realizacji świadczenia „Elektrochemioterapia (ECT) 00.971 Elektrochemioterapia – elektroporacja i podanie leku przeciwnowotworowego systemowo; 00.972 Elektrochemioterapia – elektroporacja i podanie leku przeciwnowotworowego miejscowo do zmiany nowotworowej” warunku posiadania udokumentowanego doświadczenia w stosowaniu elektrochemioterapii (ECT), którego wskaźnikiem jest wykorzystanie elektroterapii (ECT) w leczeniu przynajmniej 40 pacjentów rocznie – potwierdzonego przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej.

- Decyzję o usunięciu wskazanego warunku, podjęto w oparciu o wniosek konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej oraz opinię NFZ Z przekazanych informacji wynika, że warunek ten nie jest niezbędny dla realizacji świadczenia przez ośrodki o odpowiednich kompetencjach, a jego usunięcia może przyczynić się do zwiększenia dostępności pacjentów do elektrochemioterapii (ECT) - uzasadania ministerstwo. 



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum