Migrena "wyłącza" z życia. Prof. Słowik: kontraktowanie programu lekowego na finiszu

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia27 listopada 2022 16:00

Pacjenci z ​migreną przewlekłą, u których farmakoterapia doustna była nieskuteczna lub jej zastosowanie nie było możliwe, mają już dostęp do nowoczesnych leków niemal we wszystkich województwach - mówi prof. Agnieszka Słowik, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii.

Migrena "wyłącza" z życia. Prof. Słowik: kontraktowanie programu lekowego na finiszu
W ramach programu lekowego dostępna jest m.in. terapia toksyną botulinową Fot. Shutterstock
 • Migrena przewlekła to ból głowy, występujący co najmniej 15 dni w miesiącu przez ponad trzy miesiące, mający cechy bólu migrenowego przez co najmniej 8 dni w miesiącu - wyjaśnia prof. Agnieszka Słowik
 • Farmakologiczne leczenie profilaktyczne migreny przewlekłej prowadzone było dotychczas w naszym kraju za pomocą topiramatu, kwasu walproinowego i/lub amitryptyliny. Niektóre z tych leków nie mogą być jednak stosowane np. u kobiet w wieku rozrodczym, ponadto część z nich daje istotne działania niepożądane - wskazuje
 • W przypadku niepowodzenia lub braku możliwości wdrożenia takiego leczenia, jeszcze do niedawna nie były dostępne alternatywne refundowane terapie - zauważa
 • Od 1 lipca utworzono pierwszy w Polsce program lekowy dedykowany leczeniu profilaktycznemu migreny przewlekłej. W ramach programu dostępna jest terapia toksyną botulinową oraz przeciwciałami monoklonalnymi - przypomina
 • W połowie listopada program był dostępny niemal we wszystkich województwach, a już wkrótce proces kontraktowania zostanie zakończony w pozostałych regionach - dodaje

Migrena jest powszechną chorobą, spotykaną znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Bólu głowy doświadcza każdego roku co najmniej 50 proc. osób, a ponad 90 proc. zgłasza ból głowy przynajmniej raz w ciągu całego życia. Do występowania migreny aż w 80 proc. przyczynia się stres, ale nie bez znaczenia jest również dieta, zmęczenie i nałogi.

Coraz częściej mamy problem z migreną

Coraz większa powszechność migreny może być konsekwencją zmian cywilizacyjnych, w tym ograniczonej aktywności fizycznej oraz zaburzenia regularnego rytmu snu i czuwania, zmiany te wiążą się bowiem z czynnikami ryzyka migreny.

Współwystępuje ona często m.in. z:

 • zaburzeniami snu,
 • depresją,
 • nadciśnieniem,
 • otyłością,
 • zaburzeniami odżywiania,
 • czy zaburzeniami lękowymi, które w ostatnich latach rozpoznawane są coraz częściej.

Migrena jest jednym z najczęstszych schorzeń neurologicznych i bólowych. Szacuje się, że w zależności od regionu geograficznego jej rozpowszechnienie w populacji wynosi 4-20 proc. W Polsce przyjmuje się, że na migrenę cierpi około 10 proc. społeczeństwa. Schorzenie to może występować u osób w każdym wieku, przy czym szczyt chorobowości przypada pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Ból prowadzi do izolacji społecznej

- W migrenowych bólach głowy wyróżnia się migrenę epizodyczną i migrenę przewlekłą. Migrena przewlekła to ból głowy występujący co najmniej 15 dni w miesiącu przez ponad trzy miesiące, mający cechy bólu migrenowego przez co najmniej 8 dni w miesiącu - wyjaśnia prof. Agnieszka Słowik, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii.

- Migrena przewlekła wiąże się z najcięższym bólem utrzymującym się przez wiele dni w kolejnych miesiącach. Prowadzi to m.in. do izolacji społecznej i niejednokrotnie do rezygnacji z planów rodzinnych, życiowych i zawodowych - mówi ekspertka.

Jak wskazuje, dzięki działaniom ekspertów klinicznych, zaangażowaniu organizacji pacjentów oraz publikacji raportów wskazujących na duże koszty pośrednie migreny i migreny przewlekłej, migrena zaczęła być postrzegana jako jednostka chorobowa, mająca duży wpływ na życie społeczne. Udało się też zwrócić uwagę na konieczność dostępu do nowoczesnego leczenia tej choroby.

Jak leczyliśmy migrenę w Polsce?

- Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, farmakologiczne leczenie profilaktyczne migreny przewlekłej prowadzone było dotychczas w naszym kraju za pomocą topiramatu, kwasu walproinowego i/lub amitryptyliny. Niektóre z tych leków nie mogą być jednak stosowane w wybranych grupach pacjentów, np. u kobiet w wieku rozrodczym, ponadto część z nich daje istotne działania niepożądane - wskazuje konsultant krajowa.

- W przypadku niepowodzenia lub braku możliwości wdrożenia takiego leczenia, jeszcze do niedawna nie były dostępne alternatywne refundowane terapie. Z najnowszych leków stosowanych w leczeniu migreny przewlekłej korzystali tylko ci pacjenci, którzy mogli sobie pozwolić na pokrycie ich kosztów - dodaje prof. Słowik.

Mamy program lekowy

- Zarówno pacjenci, jak i klinicyści, czekali na refundację leków, szczególnie w migrenie przewlekłej, dzięki czemu zyskaliby szansę na powrót do normalnego życia. Od 1 lipca, dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia, utworzono pierwszy w Polsce program lekowy dedykowany leczeniu profilaktycznemu migreny przewlekłej. W ramach programu dostępna jest terapia toksyną botulinową oraz przeciwciałami monoklonalnymi - przypomina konsultant krajowa.

- Dzięki temu chorzy na ​migrenę przewlekłą, u których farmakoterapia doustna była nieskuteczna lub jej zastosowanie nie było możliwe, mają dostęp do nowoczesnych leków i obecnie mogą być leczeni zgodnie z europejskimi i światowymi standardami - podkreśla ekspertka.

- Z nowych możliwości leczenia pierwsi polscy pacjenci korzystają już od września br. W połowie listopada program był dostępny niemal we wszystkich województwach, a już wkrótce proces kontraktowania zostanie zakończony w pozostałych regionach - dodaje prof. Słowik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum