Migrena przewlekła. Jest grupa chorych, która wymaga specjalnej terapii

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia17 marca 2022 07:37

Nie stosujemy nowoczesnych metod leczenia migren przewlekłych. Wąskiej grupie ok. 3 tysięcy pacjentów, którym nie pomaga klasyczne leczenie potrzebny jest dostęp do innej terapii - przekonuje Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu.

Migrena przewlekła. Jest grupa chorych, która wymaga specjalnej terapii
Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu
  • Na migrenę choruje ok. 1 proc. populacji. Istnieje grupa chorych z migreną przewlekłą, którym nie pomaga leczenie dostępnymi refundowanymi lekami
  • Neurolodzy i stowarzyszenia pacjenckie postulują wprowadzenie leczenia migren przewlekłych toksyną botulinową dla ograniczonej grupy chorych
  • Można oceniać, że do takiego leczenia będzie kwalifikowało się około 3 tysiące osób, którym nie pomagają inne terapii

Zdaniem Wojciecha Machajka, wiceprezesa Fundacji Chorób Mózgu, nie stosujemy nowoczesnych metod leczenia migren przewlekłych. Statystycznie w Polsce na migrenę choruje ok. 1 proc. populacji, czyli ok. 350 tysięcy chorych.

Jak przekonuje, w szczególnie trudnej sytuacji są chorzy, u których przewlekłym migrenom towarzyszy depresja. Istnieje grupa chorych, którym nie pomaga leczenie dostępnymi refundowanymi lekami.

- Polskie Towarzystwo Neurologiczne od dawna zabiega razem z organizacjami pacjenckimi, m.in. z fundacją którą ja reprezentuję, żeby w Polsce, podobnie jak w innych krajach, była refundowana toksyna botulinowa - mówi Wojciech Machajek.

Ten lek w migrenach przewlekłych jest dostępny, ale w 100 proc. płatny.

Jak mówi wiceprezes fundacji, skuteczność toksyny botulinowej w leczeniu przewlekłych migren jest udowodniona.

Tej terapii potrzebuje około 3 tysięcy osób

Dodaje: - Chcemy, żeby ten lek był dostępny dla tych chorych, którzy go najbardziej potrzebują, w ramach programów lekowych. Można oceniać, że do takiego leczenia będzie kwalifikowało się około 3 tysiące osób, którym nie pomagają inne terapie.

Jak przekonuje, chory z przewlekłą migreną po dwuletnim podawaniu leku w programie miałby szansę na wyleczenie w ciągu dwóch lat.

Przewlekłe bóle migrenowe, to takie które trwają ponad 15 dni w miesiącu. Są tak intensywne, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować. Napady przewlekłej migreny dotykają przede wszystkim kobiet w wieku 20-40 lat, czyli w aktywnym okresie życia.

Są też chorzy z migreną przewlekłą, u których stosowanie toksyny botulinowej nie jest skuteczne. Tym pacjentom mogą pomóc leki monoklonalne. Trwają starania w procesie refundacyjnym, aby w programach lekowych dla ograniczonej grupy pacjentów i te leki mogły zostać wprowadzone.

Zobacz też retransmisję sesji Neurologia, która odbyła się podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC – Health Challenges Congress,
3-4 marca 2022 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum