MZ: nusinersen w projekcie nowej listy refundacyjnej

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 18:57

Nusinersen, refundowany w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA,) znalazł się w projekcie nowej ministerialnej listy refundacyjnej z dnia 15 grudnia. Na tę decyzję eksperci i społeczność osób zmagających się z SMA czekała od dłuższego czasu.

MZ: nusinersen w projekcie nowej listy refundacyjnej
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na początku grudnia rynekzdrowia.pl informował, że wraz z końcem roku mija dwuletni okres funkcjonowania programu lekowego dla pacjentów cierpiących na SMA z użyciem nusinersenu. To jedyny jak do tej pory lek refundowany w Polsce dla tej grupy chorych.

Nusinersen został zarejestrowany w grudniu 2016 roku w Stanach Zjednoczonych jako pierwszy lek do leczenia przyczynowego rdzeniowego zaniku mięśni (5q SMA) we wszystkich postaciach, u pacjentów w każdym wieku. Lek ten jest oligonukleotydem, który wnika do wnętrza komórek neuronów ruchowych i funkcjonalnie przekształca gen SMN2 w gen SMN1, zwiększając w ten sposób poziom białka SMN w ośrodkowym układzie nerwowym. W efekcie neurony ruchowe przestają obumierać.

W nieco ponad dwa lata od pojawienia się na świecie przełomowej terapii, w grudniu 2018 r. Ministerstwo Zdrowia w Polsce podjęło decyzję o refundacji tego leku dla wszystkich chorych. Decyzja dotyczyła dwuletniego okresu. Pierwsze podania leku rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia 2019 r.

Jak podkreśla prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Chorych na Rdzeniowy Zanik Mięśni, Klinika Neurologii i Epileptologii w Instytucie Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Polsce program lekowy leczenia SMA obejmuje w zasadzie wszystkich pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni, niezależnie od wieku, typu choroby i zaawansowania objawów.

Lek jest bardzo skuteczny i przynosi poprawę wszystkim leczonym w programie lekowym chorym. Pacjentom z SMA Typu 1 ratuje życie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum